Nálada roku 2007 je zpět!

| David Karsbøl

Optimismus nezná hranic a stejně jako v roce 2007 trhy ignorují problémy, které se pomalu vynořují.

Současná situace

Půl roku na trzích může představovat neuvěřitelný rozdíl v náladě investorů. Z rekordně pesimistické nálady v březnu jsme se dostali až k představě virtuálních zelených výhonků ekonomického oživení. Francouzský a německý HDP vykázal mezikvartálně dokonce pozitivní růst a americký HDP se stabilizoval na -1% ročního poklesu.

Index S&P500 překonal 1000 bodovou hranici a ode dna v březnu získal již 50% plus. Dluhopisy s vysokými kupóny, tzv. high yields, rostou neméně rychle a to přesto, že ratingové agentury hrozí do konce roku bankrotem až 20 % firem.

Trh ovšem dle nastavení cen nyní očekává, že zisky firem porostou v příštích 6 měsících o 22%.

Závěr: Trhy ocenily současnou situaci růžově. Každá třída aktiv volá do světa, že recese je za námi a další čtvrtletí budou přinášet nekonečnou sérii zlepšení. Zvláště silně je oceněno očekávání růstu spotřeby.

Co ovlivňuje trhy

Věříme, že tržní vlivy se dají kvantifikovat následovně:

1. likvidita

2. nálada

3. formální omezení

4. fundamentální data

V tuto chvíli to vypadá, že trh obdržel od prvních tří faktorů za uplynulých 6 měsíců výrazný doping a nyní investoři věří, že i fundament současnou náladu podpoří.

Likvidita

Není pochyb o tom, že expanzivní politika americké centrální banky FED přispěla k rally, kterou jsme na akciích viděli. Zprávy z fondů peněžního trhu ukazují, že hodně peněz je ještě mimo trh. Nákupy nebyly tedy realizovány z peněz, které investoři stáhli během dramatického pádu kurzu akcií po krachu Lehman Brother.

Navíc Ministerstvo financí i FED pomohly finančnímu sektoru vyčistit jejich rozvahy od špatných, hospodaření bank zatěžujících aktiv. Tato aktiva byla převedena na účty vlády, potažmo daňových poplatníků.

Nálada

Není pochyb ani o tom, že nálada na začátku roku byla extrémně medvědí, tedy nastavená na další poklesy cen. Spekulace na pokles byly obrovské, spekulace na růst zanedbatelné a velká část hotovosti byla stranou trhu. Především manažeři fondů opouštěli rizikové pozice.

Jakmile byly pozměny pravidla přeceňování z povinnosti oceňovat aktiva v rozvahách tržními cenami na ceny bůh-ví-jaké, začaly trhy letět vzhůru. Díky tomu museli i neochotní a pesimističtí manažeři fondů na trh, aby dokázali alespoň kopírovat indexy.

reklama
reklama