Proč jsem medvědem 8.

| Petr Novotný

Rizikový apetit investorů se dá měřit. Alespoň na to mají algoritmus analytici ve švýcarské bance Credit Suisse. Aktuální hodnota míří do euforického pásma.

Graf rizikového apatitu investorů, v posledních deseti letech velmi dobře vystihnul důležité momenty (vrcholy + dna) na trzích a mohl by "dobře zafungovat" i letos.

Rizikový apetit

ochota investorů riskovat; chuť investovat do rizikovějších typů investic, které jsou často daleko více volatilní (kolísavé)

Hodnota 5 bodů, vyjadřuje euforii, tedy situaci kdy investoři odhazují všechny zábrany a obrazně řečeno, riskují “hlava nehlava”. Vrcholy tohoto grafu byly také v minulosti často vrcholy růstu akciových trhů.

Averze k riziku

Růst k této hodnotě vyjadřuje také přemíru optimismu a až euforické nákupy rizikových druhů investic.

Opačný extrém představuje hodnota -5. Jde o situaci, kdy se investoři rizika doslova bojí a nejraději by měli své peníze doma pod polštářem.

Minima na křivce tohoto grafu často naznačila dna na akciových burzách, což se indexu povedlo předpovědět i v letošním březnu. Pokles k této hodnotě popisuje také období, kdy je na trhu hodně pesimismu a investoři podléhají panickým prodejům.

Aktuální pohled ukazuje, že rizikový apetit vystřelil nahoru a pohybuje se již v zóně euforie a dále roste k hodnotám, které byly těsně před pádem banky Lehman Brothers na podzim minulého roku.

Závěr: Čas se zamyslet, jestli vaše sázky na rizikové typy investic, především akcie, nejsou moc veliké.

reklama
reklama