Proč jsem medvědem 9.

| Petr Novotný

Sundejme si růžové brýle! Jak mohou akcie dál růst, když spotřebitelé méně utrácí, firmy vykazují horší tržby a další desítky bank nadále krachují. Růst je postaven čistě na naději, sentimentu a panických nákupech portfoliomanažerů, kteří si myslí, že něco zaspali.

Kdo by věřil, že americké akcie vyrostou ze svých březnových minim o padesát procent, když americké domácnosti již pátý měsíc v řadě utrácí méně a méně peněz. Kritici namítnou, že to tak není, že tržby například v červenci rostly. Ano, rostly ale „nejsou tržby jako tržby.“

Statistika uvádí tržby celkové, a také tržby očištěné o nákupy aut a benzínu. Právě kvůli americké verzi šrotovného poslední hodnota povyskočila, a přispěla k posílení nálady na trzích, že všechno jde správným směrem. Tržby bez zmíněných útrat za auta a benzín však stále klesají.

Nejsou to jen očištěné maloobchodní tržby, které zpochybňují rychlost akciového růstu. Právě skončená výsledková sezóna přinesla meziroční pokles vykázaných firemních tržeb o 25 procent. Což bylo více než v prvním čtvrtletí (-15%) nebo v posledních třech měsících minulého roku (-7 %). Možná nudná statistika, ale když jí srovnáme s posledním medvědím trhem v roce 2002, kde firmám klesly tržby “jen” o deset procent tak o ledasčem vypovídá.

Býci namítnou, že výsledky firem v druhém čtvrtletí v 73 procentech případů překonaly očekávání analytiků a jen 19 procent společností na odhady nedosáhlo. A ještě přidají další argument. Čisté zisky, připadající na jednu akcii, byly dokonce o více než 13 procent vyšší než analytici v průměru očekávali. Problém je v tom, že se překonávají odhady, které byly zveřejněné v červnu a nejde o odhady z dubna nebo ledna letošního roku. Zchladit by mohla výsledkovou euforii meziroční statistika, která říká, že se zisky firem propadly -27,8 % a to po osmé čtvrtletí v řadě.

Hra s odhady pokračuje i pro třetí čtvrtletí, když původní dubnový odhad poklesu zisků amerických společností zastoupených v indexu S&P500 mluvil o -17 procentech, aktuální již o -20%. Což jistě není údaj, který by podpořil nynější astronomické kurzové růsty.

  • 1
  • 2
reklama
reklama