Dobré makroekonomické indikátory zvedají důvěru spotřebitelů

| Jan Maňák

Vývoj na světových trzích srpnu určovaly především dobrá makrodata a doznívání výsledkové sezóny. Finanční a cyklické tituly vykázaly lepší výkonnost než zbytek trhu a dařilo se také dluhopisům různých tříd.

Makroekonomické a tržní prostředí

Pozitiva:

  • Nižší než očekávané úbytky pracovních míst, vyšší prodeje domů a stabilizace jejich cen, společně s růstem spotřebitelské důvěry (její index v srpnu vzrostl na 54,1 z červencových 47,4) signalizují v blízké budoucnosti zotavení.

  • Ben Bernanke dál vidí budoucnost americké ekonomiky mírně optimisticky. Dalším pozitivem bylo jeho znovuzvolení šéfem Fedu.

  • Některé velké ekonomiky dokázaly ve druhém čtvrtletí růst, konkrétně Japonsko (0,9%), Německo a Francie (0,3%). V Německu roste důvěra investorů a podnikatelů (ZEW, IFO). Rostly i průmyslové objednávky a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Negativa:

  • Ve většině zemí je stále průmysl podporován hlavně vládními stimuly. Ty nejsou bezedné a nekonečné a jednoho dne podpora státu skončí.

  • Čína se snaží omezit spotřební úvěry, čímž snižuje soukromou spotřebu

Po dobré výsledkové sezóně a srpnových dobrých číslech z makrosféry převládá názor, že se vyspělé země, a především Spojené státy, ve třetím čtvrtletí vymaní z krize. Investoři však nadále reagují poměrně citlivě na indikátory důvěry a čísla z trhu práce. Tyto údaje mohou signalizovat, nakolik je současné tempo růstu udržitelné. V každém případě dobrá srpnová data pomohla rizikovějším aktivům.

Finanční a cyklické tituly (především průmysl a spotřebního zboží) opět vykázaly lepší výkonnost než defenzivní akcie. Nadále pokračuje pokles výnosů u korporátních dluhopisů investičního stupně, ale mírnějším tempem. A to jak v US, tak v Evropě, pátý měsíc po sobě.

Ceny High yield dluhopisů (tzn. rizikovější dluhopisů s vysokým kupónem) pokračovaly v růstu, v Evropě znovu rychleji než v USA. Cena ropy po kolísavém průběhu zakončila měsíc na stejných úrovních jako červenec. Kolísaly i vládní dluhopisy, ale jak v USA, tak v Evropě si nakonec připsaly mírné zisky.

Jak Fed, tak ECB nechaly základní úrokovou sazbu na původní úrovni.

reklama
reklama