Jak vydělat na prasečí chřipce

| Jana Horáčková

Pokud se prasečí chřipka rozmůže, mohou na ní vydělat především dodavatelé přístrojů do nemocnic a výrobci léků. O jaké společnosti se jedná?

Akcie, které profitují z prasečí chřipky I.

BioCryst Pharmaceuticals, Gilead, Masimo, Johnson & Johnson, Becton Dickinson

Kterých společností by se zisky mohly týkat? Gilead (GILD), profitující z prodeje léku Tamiflu, Masimo (MASI), vyrábějící zařízení na měření hladiny kyslíku v krvi, Becton Dickinson (BDX) a Johnson & Johnson (JNJ), produkující výrobky pro nemocnice a zdravotnické účely a firmy 3M (MMM).

Prasečí chřipka přinese ale také ztráty. Nejhůře by mohly být zasaženy cestovní kanceláře, maloobchodní společnosti a firmy zábavního průmyslu.

Druhá vlna H1N1

Podle investiční banky Barclays Capital poklesly akcie letištních společností, hotelů a aerolinek ihned po zveřejnění prvních zpráv týkajících se viru H1N1 v dubnu o 10%.

Jestli prasečí chřipka v budoucnu zmutuje do nebezpečnější podoby, není zatím jasné. Američtí experti však předpovídají druhou vlnu tohoto onemocnění. Analytikové očekávají vyšší volatilitu akcií v září a v prosinci.

Některým firmám už hodnota akcií v souvislosti s chřipkou vzrostla. Akcie společnosti BioCryst Pharmaceuticals (BCRX) se v dubnu obchodovaly za 1,5 dolarů a v současné době se jejich cena pohybuje okolo 10 dolarů.

Sázka na Tamiflu

Výhodné je také investovat do akcií Gilead Science, který má největší zisk z prodeje Tamiflu.

Burzovní analytik banky Barclays Jim Birchenough předvídá růst akcií Gilead o 2 až 3 dolary v případě, že se chřipka bude šířit tak, jak se očekává, nebo ještě o víc, pokud se odhady ukáží nedostatečně vysoké.

  • 1
  • 2
reklama
reklama