Nebojte se zářijového medvěda

| Andrej Rády

Všechna finanční média propírají totéž – září je statisticky pro akcie nejtěžší měsíc. Ale letos tradiční indikátory a poučky často berou za své, a tak toto pravidlo nemusí pro investory do akcií znamenat rozkaz ke kapitulaci.

„Každý nemusí opouštět loď jen proto, že jsou vysoké vlny,“ tvrdí Richard Ross, šéf technické globální strategie v newyorské makléřské společnosti Auerbach & Grayson. Podle něj jsou z hlediska technické analýzy otevřené dveře k dalšímu růstu cen akcií. Nyní je na investorech, zda jimi projdou.

Čekání na korekci

nemusí být (správnou) strategií. Září zahajovalo 91 procent amerických akcií nad svým 200denním pohyblivým cenovým průměrem , zatímco v únoru jej překonávalo pouhé jedno procento titulů. Je to díky strmé půlroční rally. Po posledním podobném růstu o 44 procent v roce 2004 pak přišla korekce okolo 8 procent. Pak ovšem nastal další býčí závod, a to dává optimistům naději pro letošní podzim.

Minulost nesmí investory ovlivňovat, naopak, jde o to mít krátkou paměť. Richard Ross uvádí příklad golfisty, který na jedné jamce honí míček po greenu, ale na dalším drivu už na to nesmí myslet a musí odpálit co nejlíp.

Najdeme řadu významných akcií, především z finančního sektoru (AIG, Fannie a Freddie), které v portfoliích investorů během růstu často chyběly. Ale zapomínat na ně v dalším období může být ještě horší. „Nikde není psáno, že třeba Citigroup dál neporoste, když ji koupíte za pět dolarů na akcii. A je jedno, jestli jste do ní nestihli jít, když byla za dolar,“ vysvětluje Richard Ross.

Podle odhadů analytiků přijde další velký růst potom, co společnosti prokáží návrat k vyšším tržbám. Ve druhém čtvrtletí sice firmy překonávaly očekávání zisku, ale většinou jen díky snižování nákladů a nižší produkci. Navíc podle Randyho Casse z výzkumné firmy FirstCoverage není snadná změna býčího sentimentu na medvědí a naopak. Trhy musejí dostat nějaká přesvědčivá data, do té doby pokračují na stávající vlně.

„Hodně lidí má motivaci udržet trh vysoko v zelených číslech,“ vidí Cass důsledek toho, že mnozí finanční poradci propásli začátek rally na jaře a nyní potřebují klientům ukázat, že i při pozdější investici dosáhnou solidních zisků do konce roku.

Bill Stone, investiční šéf PNC Wealth Management, nesází na zářijový předpokládaný pokles. Naopak, podle něj se mají investoři ptát ne na to, jak z akciového trhu přejít k alternativním investicím, ale na to, kolik je bude stát případné minutí možných zářijových růstů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama