BNP: Příjemné letní zprávy a přehled naší alokace dle regionů a jednotlivých aktiv

| Jan Maňák

V posledních týdnech se zvýšila naděje na ekonomické zotavení v druhé polovině roku 2009. Nejen že rostla cena akcií, ale přišla i dobrá data z výsledkové sezóny.

Nejhorší je zřejmě za námi, ovšem růst bude jen pozvolný, pravděpodobně se dočkáme zklamání v tržbách firem. Přesto vládne pozitivní nálada.

Analytici i mezinárodní instituce zvyšují odhady HDP, stejně jako burzovní analytici navyšují své odhady tržeb společností.

Neutrální

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice stejné, proto by měl být její podíl v portfoliu ve stejném poměru, jako je obsažen v benchmarku.

Overweight

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice natolik dobré, že by měl být její podíl v portfoliu nadhodnocen.

Underweight

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice horší, proto by měl být její podíl v portfoliu podhodnocen.

High yield dluhopisy

Dluhopisy spekulativního, neinvestičního stupně. Díky vyššímu riziku emitenta, že nedostojí svým závazkům, nabízí vyšší kupón.

Centrální banky zůstávají opatrné a zdráhají se odhalovat dosavadní nejistoty ve vývoji ekonomiky. To může mít dva pozitivní dopady. Zaprvé by to mohlo mírnit případné zklamání investorů z vývoje ekonomiky poté, co zpomalí růst výroby, která se prudce odrazila ode dna.

A zadruhé to může znovu potvrdit nutnost současné monetární politiky. Tak jistě přemýšlí i Ben Bernanke a jeho kolegové. To se týká i fiskální politiky. OECD i G20 potvrdily, že tzv. exit strategie, tedy odčerpání dříve napumpovaných peněz zpátky ze systému je potřeba “důkladně připravit a zahájit ve chvíli, kdy bude situace stabilní”. Lépe to říct nejde.

Dlouhodobý výhled na akciové trhy je optimistický

Lepší ekonomické podmínky a vládní pozornost věnovaná ekonomice jsou zárukou toho, že se nedočkáme dalšího propadu hospodářské aktivity. Spíše lze čekat stabilizaci růstu mírně pod možnostmi ekonomiky. Masivní posílení akciového trhu (index MSCI AC World je o 60 procent silnější než při svých březnových minimech) zlepšilo výrazně náladu investorů.

Ale přestože zatím podobný signál nepřišel, zvyšuje se pravděpodobnost korekce tohoto růstu. Ale její význam nebude velký, protože velké instituce zatím do akcií investují jen opatrně a cena akcií zatím není výrazně nadhodnocena. Navíc se začíná stále více mluvit o nových fúzích a akvizicích. Celkově proto mírně zvyšujeme podíl akcií v našem portfoliu.

Alokace kapitálu

  • Mírně jsme navýšili naše pozice v akciích, ovšem s taktickým snížením podílu na rozvíjejících se trzích z důvodu jejich velice silného růstu od března letošního roku.

  • Zůstáváme “neutral”, pokud jde o vládní dluhopisy. Ty jsou totiž dál pod tlakem rekordně nízkých úrokových sazeb a nedostatku inflačních tlaků na jedné straně, a ekonomického zotavení a úvah o exit strategiích na straně druhé. Více věříme bondům (dluhopisům) v Evropě.

  • Jsme “overweight” v dluhopisech investičního stupně, kterým pomáhá současné ekonomické zotavení, a to přes to, že jejich cenový nárůst může být pomalejší. Jsme “underweight”, pokud jde o rizikovější dluhopisy s vyšším kupónem.

  • U komodit chceme dál počkat a sledovat jejich vývoj, s tím, že více sázíme na méně cyklické sektory jako zlato a zemědělské komodity.

    • 1
    • 2
reklama
reklama