10 společností, které směřují k bankrotu

| Andrej Rády

Velké společnosti, u kterých se schyluje k bankrotu Hodně velkých společností má i přes pozitivní signály z ekonomiky a rally na burze problémy s odvrácením finančního bankrotu.

Aktuální analýza Audit Integrity ukazuje některá velká jména, u kterých je „největší pravděpodobnost vyhlášení bankrotu mezi veřejně obchodovanými firmami“.

Které společnosti se zdají být v nejhorší kondici?

Tržní kapitalizace (market capitalization)

aktuální cena akcie vynásobená počtem všech akcií na trhu, tzn. hodnota, za kterou by se teoreticky dalo koupit 100 procent akcií firmy

Hodnota firmy (enterprise value)

cena, za kterou by bylo teoreticky možné firmu koupit. Jde o součet tržní kapitalizace, dluhů firmy, hodnoty preferovaných akcií a menšinových podílů, od kterého se odečte peněžní zásoba firmy (peníze a jejich ekvivalenty)

Se seznamu vyškrtli všechny firmy s tržní kapitalizací menší než tři miliardy dolarů. Zbývající společnosti pak seřadili podle následujícího vzorce:

tržní kapitalizace MC (Market Capitalization) / hodnota firmy EV (Enterprise Value)

Čím nižší je výsledek, tím větší riziko bankrotu, protože tím nižší vidí trh zůstatkovou hodnotu pro majitele akcií.

1. Hertz

Pokles poptávky po půjčování aut zasáhl firmu podstatně, a to především kvůli dluhům, které si udělala, aby uživila flotilu svých vozů. V květnu Hertz sehnala nový kapitál, na což agentury Fitch a Moody’s okamžitě reagovaly snížením ratingu.

Akcie jakoby ignorovaly problémy firmy a od březnových minim okolo dvou dolarů už zpětinásobily svoji hodnotu. Hodně štěstí. MC / EV = 32 %

2. Textron

Prodávat soukromá letadla je v současné době byznys pro otrlé. Textron letos odepsal 2,3 dolaru ze svých rezerv poté, co zrušil projekt nového designu letadel a kdy dál padá poptávka po jeho dalších produktech.

Akcionáři mohou sice vnímat povzbudivě odsunutí splatnosti pohledávek společnosti, ale zhoršující se kredibilita společnosti znamená přinejlepším nejistou budoucnost. MC / EV = 39 %

3. Sprint Nextel

Telekomunikační společnost Sprint Nextel svým zákazníkům pouští žilou, a může letos přijít až o 4,4 milionu zákazníků. A to je zásadní problém ve chvíli, kdy máte během několika let splatit vysoké dluhy.

Spekulace o zájmu ze strany Deutsche Telekom o převzetí firmy nabídly určitou naději, ale zdá se, že ze spolupráce nakonec nic nebude. S tím, co Sprint Nextel čeká, jí lze jen doporučit, aby měla své právníky stále na telefonu. MC / EV = 41 %

reklama
reklama