Co přinese farmaceutickému průmyslu prasečí chřipka

| Marcela Žáková

Jeden trpí, druhý se směje: prasečí chřipka je těžká nemoc, nicméně pro farmaceutický průmysl je to také dobrý dodatečný byznys, což se již projevilo i na kurzech akcií. Proto při nákupu titulů farmaceutického průmyslu musíme být opatrní.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že do boje proti prasečí chřipce budou nasazeny očkovací látky za 10 až 20 miliard amerických dolarů. Přesná čísla ještě nejsou k dispozici. Ještě totiž není známo, v jakém množství budou chtít jednotlivé země nechat své obyvatele očkovat. Doposud projevilo zájem o tato očkování více než 50 zemí. Jejich opatrnost je na místě, protože doposud mírný průběh nemoci by se mohl na podzim zhoršit.

Obrat a čistý zisk firmy Novartis
Obrat a čistý zisk firmy Roche

Firmy na trhu

S títmo virem bojuje celosvětově více než 20 farmaceutických firem, zejména takové, které vyrábějí i očkovací látky proti obyčejné chřipce. Největší z nich je švýcarská Novartis, francouzská Sanofi - Aventis a britská GlaxoSmithKline.

Brité profitují z chřipkové epidemie ještě prodejem svého léku Relenza, který soupeří se známějším Tamilu firmy Roche. Roche plánuje v roce 2009 prodat Tamilu za 2 miliardy švýcarských franků. V roce 2008 měla obrat kolem 609 milionů švýcarských franků. Od firmy FlaxoSmithKline nejsou známa žádná čísla o produkci a prodeji přípravku Relenza.

Prasečí chřipka je sezónní záležitost

Do určité míry však platí, že úspěch léku Tamiflu nebude dlouhodobý. Jedná se o sezónní záležitost, obraty se mění podle rozmachu vln chřipkových epidemií a objemu nákladů na prevenci. Tím se tento lék liší například od látek proti rakovinným onemocněním, u nichž je stálá poptávka. Negativní pro odbyt léku Tamiflu je však trvanlivost léku až 7 let.

Zatímco odbyt léků proti chřipce nastoupil již nyní, prodej očkovacích látek nastoupí až v posledním čtvrtletí roku 2009 a v roce 2010. Farmaceutický průmysl se prozatím drží zpátky v prognózách o doplňujícím obchodu. Experti počítají s příjmy u velkých výrobců od 1 do 2 miliard amerických dolarů. Potřeba je již nyní značná.

  • 1
  • 2
reklama
reklama