Srpen byl pozitivní pro vyspělé ekonomiky

| Jan Maňák

Podle OECD lze krátkodobě čekat rychlejší zotavování, než se dříve čekalo. Skromná a opatrná předpověď zapadá mezi podobná vyjádření dalších mezinárodních institucí.

USA – opatrnost Fedu, růst výroby a spotřeby

Výroba v americe opět začíná růst

Podle indexu ISM se výroba vrátila k růstu (nad hodnotu 50 bodů indexu) poprvé od ledna 2008. Hodnota 52,9 odpovídá historicky zhruba 3,7 procenta ročního růstu HDP. Ten ve 2. čtvrtletí klesl v USA o jedno procento. Obě složky indexu – zaměstnanost a objednávky – se ovšem v srpnu zlepšily.

Americké šrotovné ovlivnilo jen lehce maloobchodní tržby za červenec, protože většina aut prodaných v rámci programu (zhruba 690 tisíc) byla prodána v srpnu. Program vyšel daňové poplatníky na 3 miliardy dolarů. Celý program bude ovšem mít stejně jako v Evropě jen dočasný efekt, může však působit déle na spotřebitelskou důvěru. Po propadu o jedno procento ve 2. čtvrtletí rostla soukromá spotřeba o 0,2 procenta a je možné, že bude její růst pokračovat.

Fed ponechal v srpnu základní úrokovou sazbu v nejnižším pásmu 0-0,25 procenta a oznámil, že ekonomické podmínky mohou sazby držet dole delší dobu. Společně s ministerstvem financí Fed oznámil rozšíření programu TALF do poloviny roku 2010. Program zjednodušuje přístup k penězům především spotřebitelům a sektoru komerčních nemovitostí.

Prodej státních dluhopisů o celkovém objemu 300 miliard dolarů by měl skončit v říjnu. Zbývá doprodat dluhopisy za 30 miliard.

Evropa se znovu postavila na nohy

Evropa: zlepšení podnikatelské důvěry

Pozitivní vývoj zaznamenaly v létě podnikatelská důvěra v Německu (Ifo), obchodní investice v Německu i Francii, spotřeba v obou těchto zemích, a především trvá lepší nálada po čtvrtletních růstech HDP o 0,3 procenta. Zlepšila se i obchodní bilance eurozóny, protože dovoz padal rychleji než vývoz, což ovšem znamená celkově nižší objem. Investory i spotřebitele ve Francii a Německu zajímají dvě hlavní věci – vzroste konečně poptávka ze zahraničí, a budou spotřebitelé utrácet i po vyprchání přímého vlivu stimulačních balíčků?

Silnější světová ekonomika by měla popohnat export, a to především v zemích vyvážejících výrobní statky. Euro by nemělo být překážkou, ačkoli je silnější než loni na jaře. Spotřeba však může být tlumena rostoucí nezaměstnaností a strachem ze ztráty práce. Lidé utrácejí víc díky pocitu, že mají více peněz díky podpoře například automobilového průmyslu. Ta je sice dočasná, má však kladný psychologický efekt. A právě psychologie, především důvěra, je základem budoucího ekonomického zotavení.

Evropská centrální banka zvýšila odhady růstu, ale nezměnila monetární politiku. Úrokové sazby ponechala na úrovni jednoho procenta a považuje je za přiměřené současné situaci. Podle Jeana- Clauda Tricheta je recese za námi, ale zůstává řada nejistot. Průměrně by měl HDP v eurozóně klesat za celý rok o 4,1 procenta oproti předchozímu odhadu 4,6 procenta.

Na rok 2010 předpokládá banka růst HDP o dvě desetiny procenta na místo poklesu o tři desetiny. Utahování peněžního kohoutku se hned tak konat nebude – odhad inflace na letošní rok jsou pouhé čtyři desetiny procenta a na rok 2010 je to 1,2 procenta.

  • 1
  • 2
reklama
reklama