Celkový pohled na finanční trh na začátku září

| Milan Vaníček

Září je statisticky nepříznivé, přesto nečekáme výraznější korekci.Současná výše akciových trhů by měla naznačovat jistý potenciál na realizaci zisků. Na druhou stranu přestáváme vnímat pocit nutnosti výrazné korekce.

USA a výsledky

Rostoucí trend na trzích dále přetrval i v srpnu. Pozitivně se na akciích projevily jak makro data, která byla v souladu s očekáváním nebo nad ním, tak končící výsledková sezóna .

V USA byl horší jen Michigan Consumer sentiment index – index spotřebitelské důvěry – předstihový indikátor. Stabilizuje se realitní trh (alespoň poslední data jsou povzbudivá), otázkou zůstává budoucí chování amerického spotřebitele v prostředí rostoucí nezaměstnaností – největší hrozba vzhledem ke spotřebě – 70% HDP USA.

Výsledková sezona za 2Q09 přinesla i přes poklesy zisků (USA agregátně zhruba meziroční pokles zisků o 30%) silná pozitivní překvapení proti očekáváním (pozitivní překvapení oproti negativním 3:1 a lepší výsledky agregátně o 10%). Data měřena na indexu S&P 500.

Lepší se také výhled. Morgan Stanley zvýšila očekávání pro rok 2010, dno poklesu zisků se očekává již ve třetím čtvrtletí roku 2009 proti původně první polovině roku příštího. Indexy opětovně atakují nová krátkodobá maxima.

Investoři se zaměřují na pozitivní vnímání trhu a kladné hodnocení současných relativně zlepšených údajů nejen z americké ekonomiky, ale i z některých ekonomik z Eurozóny (Německo a Francie). Především poslední čísla z HDP za 2Q09 překvapila. Technicky jsou indexy opětovně na zlomových úrovních.

Dow Jones při prolomení úrovně 9500 bodů má dle letmého technického pohledu otevřeno na 10000 bodů, kde se dá očekávat silná rezistence – zřejmě až do konce roku. Máme před sebou září, které je z historického hlediska (a technické analýzy) hodnoceno spíše negativně díky tomu, že statisticky vykazuje prodejní signál.

I současná výše akciových trhů v kontextu ekonomické situace by měla naznačovat jistý potenciál na realizaci zisků. Nicméně stále jistá absence investic velkých portfoliomanažerů a uzavírání dlouhodobých „short“ pozic (spekulace na pokles) jen přiživují současnou pozitivní atmosféru. Navíc může dojít k efektu překvapení po návratu z dovolených, který se však dle našeho názoru již realizoval na konci srpna.

  • 1
  • 2
reklama
reklama