Je objev ropy pro BP tak převratný?

| Vladimír Hobza

Ropný kolos British Petroleum objevil dosud nejhlouběji uložené ložisko ropy. Zda se to projeví v cenách jeho akcií je však diskutabilní.

Britský ropný gigant BP minulý týden oznámil, že vytvořil vůbec nejhlubší ropný vrt. Když ale firma zveřejnila v roce 2006 podobnou zprávu, její akcie od té doby padaly.

BP

BP oznámila, že nalezla zdroj až tří miliard barelů ropy v Golfském zálivu u Mexika, 250 mil od Houstonu. Společnost zmínila, že ropný vrt, přezdívaný Tiber, je nejhlubším vrtem v ropném a plynárenském průmyslu.

Vývoj akcií

Na Tiber však BP "nemá exkluzivitu". Brazilská státní ropná společnost, známá pod jménem Petrobras, společně s firmou ConocoPhilips vlastní na celém projektu přibližně 40%. Jejich akcie také v den oznámení vzrostly, Petrobras o 2,7% a Conoco o 1%. Akcie BP v den oznámení také posílily a o 4 procenta na 52,36 USD.

Slova jako „obrovský“ je nutné nejdřív pořádně zvážit. Společnost BP sdělila, že potenciál těžby zatím pouze hodnotí.

Jak zmiňuje list Financial Times, analytici z Goldman Sachs varují, že může být vytěžitelný pouze zlomek z objeveného ložiska.

V tom případě by bylo možné získat například pouze miliardu barelů. Navíc BP očekává, že vytěží první barely ropy až v roce 2014.

Akcie BP se nyní obchodují na 13ti násobku odhadovaného zisku pro letošní rok (3,77 USD na akcii) a desetinásobku vyhlídek na příští rok. To je ještě dražší než když se loni obchodovaly za desetinásobek loňského a šestinásobek odhadovaného budoucího zisku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama