Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a Erste Bank a Komerční banka

| Milan Vaníček

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

Erste Bank logo

Erste Bank

Sentiment a navyšování podílu Criterie (španělské banky) jsou podpůrné faktory, které tlačí cenu výrazně výše než před pár měsíci. Jen připomenu, že v březnu se Erste obchodovala za 200 KČ/akcii. Zde se nabízí otázka, co se stane až Criteria dokoupí požadovaný podíl. Podle posledních čísel už vlastní 7,9% podíl v Erste Bank a zavázala se, že nepřekročí 10% podíl.

Tento zdroj nákupních objednávek se již může blížit ke konci. Po dokončení zmíněné transakce bude na trhu stále 50% volně k obchodování z celkového počtu 318 mil. kusů. Nicméně absence velkého kupce může být potenciálně také znát. Jen pro představu nákupy Criterie mohou dle dostupných dat tvořit až 10% denního objemu (propočet dle data, hlášení banky a zobchodovaných objemů).

Krátkodobý výhled

Celkově se domníváme, že i akcie Erste již dosahují na svůj krátkodobý potenciál vzhledem ke stavu ekonomiky - 30EUR nám přijde jako hranice i při pozitivnějším scénáři, který nevnímáme jako hlavní v našich projekcích. Potenciál oslabení poptávky po dokončení nákupu Criterie je na místě. Avšak sentiment dle našeho odhadu bude hrát stále stěžejní roli.

  • 1
  • 2
reklama
reklama