Buffett: Pokročilá verze výběru akcií

| redakce

Warren Buffett si vysloužil reputaci jednoho z nejúspěšnějších hodnotových investorů na světě. Co přesně znamená vybrat akcie na „Warrenův způsob“ a jak se dají jeho kritéria výběru ještě zdokonalit?

hodnotový (VALUE) investor

Jedná se o typ investora, který nesleduje nejnovější trendy ani neinvestuje na základě aktuálního růstu akcie. Místo toho investuje do společností, jejichž služby a výrobky budou oceněny až za nějakou dobu. Skýtají tak velký potenciál růstu, jinak řečeno právě "skrytou hodnotu".

Jeho holding Berkshire Hathaway (NYSE: BRKA) vlastní podíly v pojišťovnictví, nakladatelství, maloobchodu, zpracovatelském průmyslu a dalších odvětvích v celkové hodnotě kolem 45,8 miliardy amerických dolarů (údaje z června 2009) volně obchodovatelných akcií.

Přesto, jako ostatní ve finančním sektoru, i Berkshire Hathaway byla zasažena složitým ekonomickým prostředím. Přesto v roce 2008, kdy akcie tohoto holdingu poklesly o 31,8 %, opět překonaly index S&P 500, který v roce 2008 spadl o 37 %.

Jak Buffett vybírá společnosti pro své další investice? Co přesně znamená "Warrenův způsob"?

V jednom ze svých výjimečných veřejných vyjádření a oblíbených každoročních dopisech akcionářům Berkshire Hathaway to Buffett vysvětlil velmi jednoduše.

"Kupuji akcie dostupné za přijatelnou cenu"

Ve skutečnosti Buffett používá sofistikované screenery k určení toho, které akcie chce mít ve svém portfoliu. Konkrétně používá těchto pět "screenovacích" parametrů:

1) Zisk po zdanění, včetně amortizace, alespoň 250 milionů dolarů.

2) Čistá marže 15 % a více.

3) Návratnost vlastního kapitálu (ROE) minimálně 15 % za poslední 3 roky a jedno poslední čtvrtletí.

4) Investice každého dolaru musí být taková, aby za posledních 5 let vytvořil svým akcionářům zisk jednoho dolaru.

5) Dostatečná likvidita. Pouze tituly s tržní kapitalizací nad 500 milionů dolarů jsou brány v potaz.

  • 1
  • 2
reklama
reklama