4 nové bubliny na obzoru

| Tomáš Poděbrad

Nad Spojenými státy se opět vznášejí nebezpečné bubliny. Nejsou to ani dva roky, kdy právě americkou ekonomiku zasáhl kolaps nemovitostního trhu. Tentokrát jsou však hrozby čtyři – zlato, ropa, akcie a vládní dluhopisy.

Bubliny - ilustrační foto

Propad indexu S&P 500, nebo výprodej ropy, který byl patrný v posledních týdnech, s tím ovšem nemají nic společného. Akcie, komodity, ale i dluhopisy mají za sebou dlouhou rally a dosáhly vysokých úrovní. Nedávný několikaprocentní pokles byl jen mírnou korekcí.

Od začátku roku 2009 si ropa připsala 63 procent, zlato přes 20 procent. Ropa se pouze vrátila do nebezpečného teritoria, ale zlatu se podařilo vyšplhat nad 1 100 dolarů za trojskou unci a překonat dlouhodobý rekord. Akciové indexy jsou na tom obdobně. Krátce po návratu na optimistické hodnoty v březnu roku 2009, se po několikaměsíční rally vyhouply až o 60 procent.

V čem se skrývají největší hrozby? Někteří cítí nebezpečí ve stejné politice, která způsobila před necelými dvěma roky nemovitostní kolaps. Hrozbou jsou v určitém smyslu také rekordně nízké úrokové sazby, které zaplavují trh levnými penězi.

Levné peníze nafukují bubliny

"Investoři si mohou půjčit za extrémně nízké ceny na nákup aktiv. Ty pak na trhu vypadají jako méně rizikové, než ve skutečnosti jsou," říká Brian Wesbury, měnový specialista podílového fondu First Trust.

Jiní ekonomové jsou toho názoru, že se nad americkou ekonomikou vznášejí bubliny už delší dobu. Banky totiž stále nepůjčují, a to i přes to, že jsou zásobovány levným kapitálem.

Snad jediná aktiva, která nejsou nijak ohrožena, jsou nemovitosti. Uvedené typy investic ovšem podobné štěstí nemají:

reklama
reklama