Co musíte vědět, než začnete obchodovat

| Tomáš Poděbrad

Poslední roky byly pro mnoho profesionálních investorů katastrofální. Nemluvě o investorech-amatérech. Velká část sice zachytila minulé jaro nástup akciové rally, ale zbytek prodělal a k investování už tyto hráče jen tak něco nepřesvědčí. Pokud jste však rozhodnutí vzít své peníze a vtrhnout do světa investic, jsou následující tipy právě pro vás.

makléři

Tip 1: Znát náklady

Že jsou investice drahé? Samozřejmě, vysoké poplatky si účtují obchodníci s cennými papíry, finanční poradci, daňoví poradci, dokonce i poradci podílových fondů. Ti všichni mohou "spolykat" zisky z vašeho investičního portfolia. Pokud nemůžete přijít na to, jak dobře řídit své náklady, bylo by lepší neinvestovat vůbec.

Pokud jste se nenechali odradit, je zde návod, jak řešit tento problém - pokud nemůžete přijít na to, za jaké služby budete platit, neměli byste používat žádnou profesionální službu spojenou s investováním. Ať už se jedná o zprostředkování účtu, ve kterém si kupujete a prodáváte jednotlivé akcie, nebo podílové fondy, které to dělají za vás.

Zde jsou čtyři hlavní zdroje vysokých investičních nákladů.

Makléřské provize

Pokaždé, když nakoupíte a prodáte akcie, váš makléř vám naúčtuje poplatek. Často se jedná o poplatky, které závisejí na množství nakoupených akcií. Bez ohledu na způsob, jakým je účtován poplatek, je pravidlo stejné: čím nižší, tím lépší.

Poplatky za rady

Makléři a podílové fondy vám budou účtovat částku, která je závislá na velikosti vašeho portfolia. Často je suma tak malá, že se v podstatě neznepokojujeme – kolem 2 procent. Pokud se však akciové trhy dostanou do poklidného, dlouhodobého pásma, toto zanedbatelné procento vás zanedlouho zbaví všech tržních podílů. Horší situace nastane, pokud se akciové trhy propadnou - na poplatcích pak často zaplatíme víc, než nám dokáže portfolio vydělat.

nízké náklady

Daně

Když vám investiční poradce řekne, kolik peněz jste za rok vydělali, hovoří nejspíš o částce, kde nejsou zahrnuty daně. Klient však nikdy neobdrží nezdaněné zisky. To znamená, že musíte vědět, jak daňový systém naloží s vaším výdělkem.

Inflace

Pokud vaše investiční zisky nejsou rychlejší než inflace, tak vlastně přicházíte v dlouhodobém horizontu o peníze s tím, jak jejich hodnota neustále klesá.

Tip 2: Snížit náklady

Nyní, když víte, jak vám náklady mohou srazit hodnotu portfolia, musíte najít způsoby, jak je snížit. Zde je několik rad, jak se o to pokusit:

- Investujte do nejlevnějších vzájemných a indexových fondů.

- Věnujte pozornost poplatkům a jejich případným změnám.

- Investujte dlouhodobě. Časté prodeje z krátkodobých pozic generují vyšší daně.

- Kupujte dluhopisy, které jsou chráněny před inflací.

reklama
reklama