Evropské domino se proměnilo v globální vodopád

| Tomáš Poděbrad

Nervozita na trzích v průběhu posledních tří týdnů prudce vzrostla. Hlavně kvůli Řecku a s ním spojeným problémům. Obchodníci a portfoliomanažeři se snaží najít ty správné pozice, aby kvůli evropské krizi nepřišli o všechny peníze. A možná bude hůře - krize se z Evropy šíří do celého světa. Podle většiny analytiků nás čeká medvědí trh.

Evropa ohrožuje ekonomické zotavení. A co víc, mohla by sesunout celý svět do větší dluhové propasti.

1. Co přesně je v Evropě špatně?

- Velké množství státních a firemních dluhů

Tento fakt široká veřejnost dlouhou opomíjela. Dál už to však nejde. Po celém světě se hromadí dluhy. Jak se všechny tyto peníze budou vracet? Uvědomují si vlády, že se dluhy musejí splatit. Co s tím? Případné zvýšení daní zpomalí ekonomické zotavení.

Nezaměstnanost v eurozóně

- Nezaměstnanost roste

Kromě Řecka se na krizi podepsal i další jižní stát. Španělsko je stálicí, pokud jde o vysokou nezaměstnanost. Ta dosahuje 20 procent. A mladí Španělé jsou na tom ještě hůř. Těch totiž nepracuje téměř polovina (45 procent). Otázkou je, jak může společnost přežít, když téměř polovina perspektivních a mladých lidí nemá práci.

- Neshody u daňového systému, odchodu do důchodu, nebo sociální ideologii

To je hlavní důvod, proč bylo euro od začátku odsouzeno k nezdaru. Každý má jiné představy o tom, jak by měl žít a jak by měla být jeho země řízena.

Například Řecko nemá účinný systém výběru daní, což znemožňuje řádné financování vládních výdajů. Ve Francii se pracuje 35 hodin týdně, a potrestáni jsou ti, kteří pracují víc. Německo je pak jakýmsi "Velkým bratrem", který na všechny tyto země dohlíží.

Pro Evropu je důležité najít v důležitých otázkách shodu. Ať už jde o odchod do důchodu, pracovní dobu nebo výši a výběr daní. Rozdíly v jednotlivých zemích jsou příliš velké. Pokud se Evropa na těchto věcech neshodne, bude to pravděpodobně znamenat postupný konec eurozóny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama