Marek Janečka: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu

| redakce

V nové rubrice Otázky a odpovědi jste se ptali Marka Janečky, portfoliomanažera fondu ATLANTIK Advanced Equity CZK. Děkujeme za zájem a nabízíme jeho reakce. Rubrika bude pokračovat v nejbližších dnech s dalším exkluzivním hostem.

Marek Janečka

Je mi 18 let a právě končím střední ekonomickou školu. Rád bych se jednou "stal" portfoliomanažerem, jako jste vy. Co pro to mám udělat? Co studovat? Děkuji za odpověď. Radim Veselovský

Marek Janečka (MJ): Bylo by dobré vystudovat ještě vysokou školu se zaměřením na finance a přitom pravidelně sledovat dění na kapitálových trzích. Potom je dobré zkusit sám investovat, třeba v malých částkách do akcií, a získat co nejdřív první zkušenosti.

Kdy podle vás skončí prudký výprodej na akciových trzích? Díky. L. Vaněk

MJ: Domnívám se, že aktuální sentiment nenahrává rychlému návratu akcií na letošní maxima. Na druhou stranu intenzita současných propadů je natolik silná, že by korekce neměla trvat déle než několik týdnů (4 až 6). Propad akcií aktuálně předbíhá fundament. Návrat investorů může urychlit třeba série lepších makroekonických dat nebo solidní výsledky firem.

Jaká akcie, popř. jaké akcie se vám po korekci na pražské burze zdají nejatraktivnější k nákupu? Děkuji předem. Honzík

MJ: Aktuálně považuji za fundamentálně zajímavé akcie společnosti ČEZ – kvůli jejich spíše defenzivní povaze, očekávanému navýšení dividendy a růstu cen elektřiny. Na současné úrovni jsou atraktivní k nákupu rovněž akcie společnosti NWR.

Co si myslíte o aktuální ceně akcií NWR? Miloš V.

MJ: Domnívám se, že na současných úrovních jsou akcie zajímavé k nákupu. Funadamentální hodnota společnosti vysoce převyšuje aktuální tržní cenu, nicméně při dalším poklesu cen zejména energetických komodit nelze vyloučit pokračování současné korekce.

reklama
reklama