Bloomberg: Investoři věří více Spojeným státům než Evropě a zemím BRIC

| Andrej Rády

Spojené státy vystřídaly Čínu a Brazílii na čele žebříčku trhů, které investorům připadají nejvíce atraktivní. Důvěra v ekonomické oživení se z trhu v posledních týdnech a měsících vytratila, především kvůli dluhovým problémům Řecka a dalších zemí, a také kvůli nejednotnému a nejistému postupu při jejich řešení.

Akciové trhy ve světě

1 001 investorů, kteří byli osloveni agenturou Bloomberg, tak věří Obamovu postupu při řešení dopadů ekonomické krize na Spojené státy. Téměř 40 % respondentů vidí ve Spojených státech v nadcházejícím roce největší příležitosti. Ještě loni na podzim byly přitom Spojené státy vnímány jako jedna z nejvíce rizikových oblastí.

Za Spojenými státy (39 %) se umístily Brazílie (29 %), Čína (28 %) a Indie (27 %). Pro Rusko, poslední velkou zemi skupiny BRIC, se vyjádřilo pouze 6 % respondentů. V lednu přitom ve stejném výzkumu zvítězila Čína následována Brazílií.

Vnímání Evropské unie se velice zhoršilo. Přes polovinu oslovených považuje Unii za region s nejmenšími příležitostmi. V lednu byla Evropská unie přitom "jen" třetí nejhorší oblastí. Na rozdíl od amerických firem nejsou ty evropské zatím schopny vytvářet nová pracovní místa, což jen zhoršuje pověst regionu, už tak silně pošramocenou dluhovou krizí.

Čína předežene USA do 20 let

Býčí nálada převládá ohledně Číny. Přes 60 % respondentů věří, že asijská velmoc vystřídá Spojené státy na pozici světové ekonomické jedničky během 20 let. Téměř čtvrtina oslovených uvedla, že se to stane do 10 let.

  • 1
  • 2
reklama
reklama