Na co si dát pozor při výběru finančního poradce?

| Tomáš Poděbrad

Můžete důvěřovat svému finančnímu poradci? Tato otázka trápí stále více lidí. Rozhodnutí, kam vložit peníze, už není tak lehké jako před pár lety a rady profesionálů jsou stále žádanější. Na co si dát pozor a jak se vyhnout podvodníkům Madoffova střihu?

Makléř

Pro lidi, kteří nemají s investováním zkušenosti, může být finanční poradce spásou, ale i noční můrou. Není totiž vždy zřejmé, kdy finanční poradce jedná v klientově zájmu, a kdy mu jde o jeho vlastní prospěch.

Stojí za to sledovat několik hledisek.

1. Důvěra

Nebojte se zeptat svého poradce přímo, zda mu můžete důvěřovat. Z jeho odpovědi by vám mělo být jasné, jestli je to pro něj jen fráze, nebo mu opravdu vaše peníze nejsou jedno. Pokud si nejste jisti, najděte si jiného. Důvěra v člověka je na prvním místě.

2. Neprůhledné poplatky

Poradci by vám měli jasně říct, co dělají s vašimi penězi a co můžete v budoucnu očekávat. Dále byste měli vědět, které úkony jsou zpoplatněny. O peníze za různé služby by si poradce neměl nikdy říct sám.

3. Všechno vysvětlit

Všechny kroky, které poradce učiní, si nechte vysvětlit. Pokud se mu do toho nechce, je to špatné znamení. Obzvláště opatrní buďte, pokud vám bude nutit nějakou komplexní investiční strategii, které plně nerozumíte.

  • 1
  • 2
reklama
reklama