5 způsobů jak investovat

| Tomáš Poděbrad

Jen málo amerických finančních poradců by doporučilo investice do zahraničí. Finančních prostředků směřujících mimo USA je však i tak čím dál více. Investory láká hlavně rychlejší ekonomický růst a lepší návratnost. Ve Spojených státech tak dochází ke zvratu. Více než 20 procent portfolia by mělo patřit právě zahraničním firmám.

Spojené státy americké

Odliv peněz do zahraničí se může zdát jako hloupost, když si uvědomíme, že Řecko a další evropské národy bojují se silným zadlužením. Pro některé investory je to dobrý argument, proč se držet jistoty a ponechat peníze ve Spojených státech. Američané totiž investují do domácích společností v průměru 90 procent svých peněz. I když tato země dnes představuje méně než polovinu světové hodnoty akciového trhu.

Ekonomové a tržní stratégové zastávají investice do rozvíjejících se ekonomik.

Krátkodobé investice jsou v současné době velmi rizikové. Z dlouhodobého hlediska bude hospodářský růst silnější právě v rozvíjejících se ekonomikách. Zatímco ekonomika Spojených států poroste v letošním roce zhruba o 3 procenta, rozvojové ekonomiky jako Čína, Indie a Brazílie mají dvakrát až třikrát rychlejší tempo růstu. Mnoho rozvíjejících se trhů se může pochlubit mladou generací s vysokými mírami úspor a silnými veřejnými financemi. A to hlavně díky krokům vlád, které byly nezbytné po tamní finanční krizi před deseti lety.

Někteří analytici dokonce tvrdí, že pomaleji se rozvíjející trhy, jako jsou Japonsko nebo Evropa, mohou nabídnout mnoho zajímavých dlouhodobých investic.

Je však samozřejmé, že i dlouhodobé investování na rozvíjejících se trzích přináší rizika. Jsou jimi hlavně nepředvídatelná rozhodnutí vlád, nebo akciový trh, který je náchylný k velkému kolísání.

reklama
reklama