Anketa: Býčí náladou mezi investičními profesionály zatím neotřese ani tsunami

| redakce

Investiční web se ve spolupráci s týdeníkem Profit zeptal dvanácti investičních profesionálů, zda bude býčí trh na akciových trzích, který minulý týden oslavil druhé narozeniny, pokračovat. Většina respondentů má stále býčí (optimistickou) náladu a věří, že býčí trh oslaví i třetí narozeniny, i když cesta k dalšímu růstu bude určitě klikatější. Hlavními nástrahami budou pro býky inflace, růst úrokových sazeb, pokračování dluhové krize v Evropě a konec druhé vlny kvantitativního uvolňování.

Anketa: Milan Vaníček

Milan Vaníček, hlavní analytik, Atlantik FT

Domnívám se, že letos budou vyšší rizika pro růst než v uplynulých letech. Nadále jsem lehkým optimistou a očekávám růst o 5 až 10 % v ročním vyjádření.

Na druhou stranu vnímám rizika, například evropský dluh, nepokoje v arabském světě, rostoucí inflaci s potenciálně negativním scénářem do oživování světové ekonomiky.

Radim Kolmaš - video

Radim Kolmaš, investiční ředitel, Brevia finance

Předpovídání směru vývoje trhů je věštění z křišťálové koule, neboť jsou momentální hodnota i budoucí očekávání trhem reflektovány a vyjadřovány v podobě aktuální ceny. Proto považuji za poněkud vachrlaté tvrdit, že jsou trhy podhodnocené nebo nadhodnocené. Ačkoli mnozí renomovaní ekonomové v současnosti hovoří o "stále levných" akciích, nebyl bych příliš optimistický.

Důvodem jsou rizika, která spatřuji v několika oblastech. Na finančních trzích je velkým tématem růst cen komodit a z něj plynoucí hrozba inflace. V kombinaci s odporem některých centrálních bankéřů zvyšovat úrokové sazby může tento aspekt zvyšovat nervozitu investorů v podobné míře jako problémy v arabském světě a riziko jejich rozšíření do zemí Perského zálivu. Neutuchající problémy na Korejském poloostrově nebo slábnoucí růst dosud "neotřesitelné" Číny – i to mohou být faktory zvyšující tržní volatilitu, jež mnohdy vede ke změnám ve vnímání reálných hodnot trhů.

Mark Robinson

Mark Robinson, ředitel analytického oddělení, Wood & Company

Býčí trh má více než 50% šanci se dožít třetích narozenin. Vyspělé světové ekonomiky rostou poměrně výrazně, o solidním stavu firem svědčí jejich zisky. Firmy mají dostatek hotovosti, což naznačuje možnost zvyšování dividend a zpětných odkupů akcií.

Hlavní rizika vidím v rostoucí inflaci, problémech zadlužené eurozóny, Spojeného království a Spojených států. Důležitý bude i vývoj bankovního sektoru, kromě výše zmíněných i v Číně.

reklama
reklama