Výhled na české akcie: Telefonica 02, Philip Morris, CME

| Milan Vaníček

Představujeme hlavní faktory, které mohou ovlivňovat cenu akcií a určovat tak další směr.

Telefónica 02

Telefonica O2 ČR

Titul dle očekávání poklesl o hrubou dividendu na počátku září. Naše očekávání byla však více pesimističtější, což se zprvu i naplňovalo, ale pak nás překvapil obnovený nákupní zájem. Nicméně v posledních dnech se opětovně objevili prodejci po jasně prodejně orientovaných doporučeních. Jedním z hlavních argumentů je především snížení kapacity vyplácených dividend do budoucna a to především pro roky 2010 a dále.

Od roku 2010 se prostor pro výplatu dividend za současně neměnných podmínek pravděpodobně sníží pod 40 Kč/akcii. Nicméně tyto odhady jsou trhu již delší dobu známy. Rizikem pro tuto relativně omezující domněnku může být akce ze strany společnosti v podobě zpětného odkupu či snížení ZJ – obě varianty spíše neočekáváme.

Krátkodobý výhled

Domníváme se, že telefonica i další telekomunikační společnosti v Evropě budou nadále pod lehkým tlakem a důvodem mohou být jak ekonomické podmínky, tak regulatorní vývoj v Evropě – tlak EU na ceny. Nicméně při poklesech ceny k úrovním kolem 400 Kč bychom titul opětovně vnímali jako zajímavou investiční příležitost.

reklama
reklama