Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2009 a Unipetrol a Pegas

| Milan Vaníček

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

Unipetrol logo

Unipetrol

Výsledky za 3Q09 lehce zklamaly na provozní úrovni EBIT, kdy společnost vykázala zisk 5 mil. Kč oproti oček. 50 mil. Kč. Nicméně to i tak byl první pozitivní výsledek na EBITu za poslední čtyři čtvrtletí. Zdá se, že dle očekávání se situace na titulu stabilizuje. Samozřejmě výhled je velmi křehký a proto bude potřeba zlepšující se situaci potvrdit i v dalších čtvrtletích.

Domníváme se, že vzhledem k vysoké volatilitě marží – způsobeno externími faktory bude nadále obtížné dosahovat výrazně zlepšených finančních výsledků. Rok 2010 by měl přinést jistou stabilizaci a tudíž i relativně zlepšená čísla oproti 2009.

Alternativním pohledem může být situace na trhu, kdy je znát, že na cenách kolem 130 Kč operuje poměrně silný kupec. S ohledem na akcionářskou strukturu společnosti je patrné, že pokud někdo v současnosti akumuluje určitý podíl, pak na trhu bude postupem času čím dál méně volně obchodovatelných kusů. Situace, kdy by případně na trhu byl nedostatek papírů, nahrává zvýšené volatilitě. Jen opětovně připomínáme, že titul relativně zaostává za vývojem indexu PX zhruba o 45% od počátku roku (fundamentální opodstatnění).

Krátkodobý výhled

Za předpokladu, že by na trhu nadále zůstával zmíněný kupec na daných úrovních, vnímali bychom přinejmenším omezené riziko směrem dolů se zvýšeným faktorem volatility díky relativnímu nedostatku cenných papírů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama