Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a Telefonica 02 a Philip Morris

| Milan Vaníček

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

Telefónica 02

Telefonica O2 ČR

Výsledky za 3Q09 přinesly pozitivní překvapení na výnosové stránce, kde se sice projevila slabá spotřebitelská poptávka, jako tomu bylo ve 2Q09, ale společnost byla schopna zintenzivnit tržby z jiných sektorů (IT služby). Lehce vyšší tržby byly na úrovni čistého zisku dále podpořeny vyšším než očekávaným poklesem odpisů, a tak společnost zaznamenala čistý zisk ve výši 3,2 mld. Kč vs. oček. 2,6 mld. Kč.

Právě vyšší míra čistého zisku potenciálně umožní společnosti snadnější vyplacení solidní dividendy ještě za tento rok, což je ale široce očekáváno. Náš odhad pro hrubou dividendu za rok 2009 je stále 47-50 Kč. Otázkou samozřejmě zůstává vývoj dividendy pro nadcházející roky, kde jsme již dříve indikovali, že díky absenci zadržených zisků v bilanci (již vyplaceny) a vynechání ostatních cest k distribuci pen. prostředků akcionářům (snížení vlastního jmění či odkup vlastních akcií) může samotná dividenda významně poklesnout. Zde se následně bude brát jen čistý zisk vygenerovaný společností za daný rok, což dle odhadů odpovídá 35-40 Kč.

Zprávy o regulaci ze strany EU (snižování propojovacích poplatků, roamingu atd.) nejsou překvapivé a už jsme o nich rovněž dříve informovali. Zprávy o ní vnímáme tudíž neutrálně.

Krátkodobý výhled

Telefonica bude nadále fungovat jako spíše defenzivní titul se slušnou dividendou i pro další roky (8-9% hrubý div. výnos). Navíc zde může dojít k překvapení ze strany současného majoritního akcionáře, který se může pokusit o vyšší distribuci směrem k akcionářům, či o odkup vlastních akcií, který může vést ke stažení titulu z BCPP.

  • 1
  • 2
reklama
reklama