IPO Fortuny: Vsadit na jistý zisk, nebo se držet stranou?

| Czechwealth.cz

Již několik měsíců se spekuluje o několika nových emisích, které by mohly obohatit skomírající český kapitálový trh. Letos se nejprve mluvilo o ČSOB, ale momentálně je vidět nevůle ze strany majoritního vlastníka emitovat na trh plánovaných 40 % akcií. Druhou emisí, která by mohla v roce 2011 vstoupit na burzu, je spediční společnost C.S. Cargo. Původně třetí v pořadí, ale v reálu první, se stala emise Fortuny Entertainment Group.

Fortuna - struktura společnosti

Společnost Fortuna Entertainment Group vznikla v roce 2009 a stala se největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek. Z původně české společnosti se postupem času stal holding, který působí i na slovenském, polském a maďarském trhu. Na chorvatském trhu Fortuna působí prostřednictvím partnerské společnosti, která není součástí holdingu, ale patří do investiční skupiny Penta. Skupina trvale investuje do vývoje nových produktů a rozšiřuje stávající síť poboček a služeb.

Díky své dvacetileté historii je Fortuna zavedenou značkou na trhu kurzových sázek. Během let se vyprofilovala na lídra určování trendů v sázkovém sektoru. Důkazem je rychlý vzestup online sázení, které Fortuna Entertainment Group mezi prvními představila na Slovensku a následně i v Česku. Společnost dále plánuje zaměřit své aktivity do Polska.

Klíčovou devizou společnosti jsou profesionální a zkušení bookmakeři, kteří se výborně orientují na lokálních trzích. Znalost sportů a sázkařského prostředí jim umožňuje nastavovat kurzy tak, aby společnost byla vysoce konkurenceschopná, ale zároveň atraktivní pro klienty, protože dobrý bookmaking umožňuje přijímat i vysoké sázky. Fortuna rovněž dává klientům jistotu rychlé výplaty výher.

Jak veliké bude IPO Fortuny?

Společnost má 50 milionů akcií. V rámci IPO plánuje současný jediný akcionář (finanční skupina Penta) prodat 13,8 milionu stávajících akcií a dále vydat 2 miliony nových. V rámci nadalokační opce (overallotment option) Penta může prodat dalších 2,37 milionu stávajících akcií. Celkově tak po IPO, při využití nadalokační opce, bude Penta držet 33,83 z celkových 52 milionů akcií, což je 65 %. Zbývajících 35 % zbude na volně obchodované akcie (free float).

IPO Fortuny v číslech: Užitečné informace o úpisu akcií

Maximální cena jedné akcie v rámci úpisu byla stanovena na 4,5 eura. Celková kapitalizace společnosti při této maximální ceně by tak dosáhla 234 milionů eur.

Důvodem pro emisi je především získání nového kapitálu pro spuštění projektu loterie v České republice, což je jeden z klíčových projektů pro další růst společnosti. Dále je záměrem Penty rozšíření aktivit v Polsku a částečné zhodnocení vlastní investice.

Hospodářské výsledky Fortuny

Fortuna vykázala za prvních šest měsíců roku 2010 celkový objem sázek přijatých ve skupině 192 milionů eur, což znamená meziroční růst o 12 procent (loni za 1H 171 milionů eur). Hrubé výhry (Gross Win) dosáhly 45,4 milionu eur, což je nárůst o 10 % ve srovnání s 41,1 milionu eur v předchozích šesti měsících. EBITDA skupiny vzrostl v prvním pololetí letošního roku o 11 % na úroveň 11,61 milionu eur.

  • 1
  • 2
reklama
reklama