NWR: Bogdanka jako Bakalova polská výzva

| Luboš Palata

Je to asi největší výzva, před níž Zdeněk Bakala a jeho společnost New World Resources (NWR) stáli od privatizace severomoravských OKD a vstupu na burzu. Polský důl Bogdanka je již na první pohled zcela jiná investice, než do kterých se NWR v Polsku zatím pustila. Proč?

Bogdanka - ilustrační foto

Bogdanka ležící na novém nalezišti černého uhlí ve východním Polsku nedaleko hranic s Běloruskem a Ukrajinou totiž denně vyprodukuje 21 tisíc tun kvalitního černého uhlí, a je tak nejvýdělečnějším dolem v celém Polsku. Zároveň se zde těží 7 % veškeré polské produkce a jedna desetina v zemi energeticky využívaného uhlí. A to už jsou čísla opravdu zajímavá.

Potenciál dolu navíc stále není vyčerpán. Podle rozvojového plánu by se měl v roce 2014 podíl Bogdanky, respektive akciové společnosti Lublinské uhlí Bogdanka, zvětšit téměř na dvojnásobek a dosáhnout 12 procent celopolské těžby.

Skoro miliarda eur

Majoritním vlastníkem společnosti Lublinské uhlí Bogdanka byl do roku 2009 stát. Až v polovině minulého roku vstoupila společnost na varšavskou burzu. V březnu letošního roku pak Polsko prodalo dalších 46,7 % akcií za 1,1 miliardy zlotých, tedy v přepočtu za více než šest miliard korun. Většinovými vlastníky se staly penzijní fondy, minoritní část – asi 10 % akcií zůstala v rukách zaměstnanců, kteří je budou moci nabídnout k odkupu až příští rok. Státu zůstaly jen 4,3 procenta.

NWR přišlo s nabídkou odkupu 75 procent akcií ve výši 100 zlotých za akcii, což je asi o 30 procent více, než za kolik je stát prodával před půl rokem. V úhrnu jde asi o 857 milionů eur. Největší vlastník akcií ze skupiny penzijních fondů OFE Aviva Bz WBK však nabídku odmítl jako příliš nízkou.

  • 1
  • 2
reklama
reklama