CO se OPRAVDU děje kolem akcií ČEZ? Aneb nebojte se je kupovat!

| Czechwealth.cz

V současné době můžeme sledovat rozporuplné zprávy, které ovlivňují obchodování s akciemi společnosti ČEZ. Na jedné straně chování vlády, která jednoznačně dává prioritu maximalizaci zisku a kontroly zdražení proudu pro domácnosti a firmy. Na druhé straně je tlak managementu na dostavbu elektráren a zvýšení výrobní kapacity.

Akcie ČEZ

Na základě posledního rozhodnutí vlády bude zavedena nová solární daň a společnost již nedostane zadarmo emisní povolenky. Další problém nastal u tendru na dostavbu dvou bloků JETE, jednoho v Dukovanech a na Slovensku v Jaslovských Bohunicích. Z našeho pohledu se vláda jen snaží vyvinout tlak na dodavatele, aby k zakázce přistoupili zodpovědně. Je velice dobře možné, že bude tendr změněn a výběrové řízení na jednotlivé dostavby elektráren se budou konat samostatně.

Momentálně se o megatendr zajímá Westinghouse – americká firma založená v roce 1886. Westinghouse se už podílel na výstavbě prvních dvou bloků Temelína. V současnosti je 50 procent aktivních jaderných elektráren na světě založeno na technologii firmy.

**Dalším ze zájemců je francouzský koncern Areva, který staví jaderné elektrárny například ve Finsku a ve Francii a jedná o zakázkách ve Velké Británii, Indii a Číně.

Jako třetí má zájem o tendr Atomstrojexport. Firma se o zakázku uchází v konsorciu s českou Škodou JS. Atomstrojexport staví jaderné elektrárny v zahraničí a modernizuje dříve postavené elektrárny. Ruská technologie se uplatňuje v projektech, které se v současné době budují v Indii, Číně a Íránu.

Akcie ČEZ: Koupit, prodat, nebo držet?

Podíváme-li se na hodnotu celého kontraktu, tak dojdeme k číslu 500 miliard korun, jenom dostavba dvou bloků v Temelíně se odhaduje na 8 miliard USD, což je momentálně 150 miliard korun.

Kdo má největší šance?

Z našeho pohledu jednoznačně Atomstrojexport v konsorciu s českou Škodou JS, a to proto, že první dva bloky jsou již postaveny na ruské technologii a turbosoustrojí dodávala kdysi Škoda holding.

  • 1
  • 2
reklama
reklama