S čím se v pátek pochlubí Erste Bank? Odhad výsledků

| Marek Hatlapatka

Erste Bank zveřejní své konsolidované výsledky hospodaření dle IFRS za třetí kvartál roku 2010 v pátek 29. října 2010 před otevřením trhu (7:30 CET). Jaké výsledky mohou investoři očekávat a jak na ně bude s velkou pravděpodobností reagovat kurz akcií Erste Bank?

Třetí čtvrtletí letošního roku by v bankovním sektoru střední a východní Evropy a potažmo i u samotné Erste mělo potvrdit trendy naznačené v první polovině 2010, tedy stagnaci úvěrových portfolií (ex FX), solidní oživení výnosů z poplatků, stabilizaci kvality úvěrových portfolií v některých regionech (Rakousko, Česko), pokračování problémů v Rumunsku a Maďarsku a provozní náklady pod kontrolou.

V meziročním srovnání by stagnace výnosů, mírný růst provozních nákladů a pokles nákladů rizika měly vyústit v mírný 5,7% růst čistého zisku. Náš odhad se zároveň stal mediánem očekávání 17 analytiků oslovených průzkumem samotné Erste. Konsensy agentur Reuters a Bloomberg zatím nebyly zveřejněny.

Odhad výsledků Erste bank

Provozní výnosy

  • Do role hlavního tahouna provozních výnosů se u Erste již v předchozích kvartálech dostaly výnosy z poplatků a provizí (FCI). Tento trend zřejmě pokračoval i ve třetím kvartále, který sice ze sezónního hlediska bývá mírně slabší (očekáváme 1,9% q/q pokles FCI), ale v meziročním srovnání se jedná o velmi solidní téměř 14% nárůst.

  • Čistý úrokový příjem naproti tomu postrádá motor, který by jej vymanil ze stagnace, kterou víceméně prochází v posledních kvartálech. Mezikvartální výkyvy jsou často jen důsledkem kurzových pohybů než skutečného růstu úvěrového portfolia nebo čisté úrokové marže. Předpokládáme, že v 3Q se neobjevil významnější tlak na pokles marží (uvolněnější situace na mezibankovních trzích, dostatek likvidity).

  • Podobně jako ve 2Q i tentokrát očekáváme, že objem úvěrového portfolia mírně vzroste díky posílení některých měn vůči EUR (švýcarský frank pokračoval v posilování, i když nižším tempem než ve 2Q, vůči EUR v 3Q posílila o více než 4 % i CZK). Management Erste při prezentaci výsledků za 2Q řekl, že ve druhé části roku očekává mírné oživení poptávky po úvěrech, to však podle našeho názoru zůstává jen velmi mírné, proto očekáváme nárůst objemu poskytnutých úvěrů ve 3Q o 1,2 % y/y resp. 0,4 % q/q na 131,5 mld. EUR.

  • Výnosy z obchodování budou zřejmě ve 3Q poměrně slabé, podobně jako tomu bylo u jiných bank, které již reportovaly své výsledky. Celkové čisté provozní výnosy očekáváme ve výši 1,34 mld. EUR, o necelé procento více než ve stejném období loňského roku.

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

  • 1
  • 2
reklama
reklama