Jaká čísla odkryje ve středu Komerční banka? Odhad výsledků

| Marek Hatlapatka

Komerční banka zveřejní své konsolidované výsledky hospodaření dle IFRS za třetí čtvrtletí 2010 ve středu 3. listopadu 2010 před otevřením trhu. Jaké výsledky mohou investoři očekávat a jak na ně bude s velkou pravděpodobností reagovat kurz akcií Komerční banky?

Komerční banka ve druhém kvartále pozitivně překvapila a my nevidíme žádný důvod, proč by nemohla ve 3Q pokračovat ve velmi dobrých letošních hospodářských výsledcích. Podle našeho modelu by ve všech letošních kvartálech měla KB dosáhnout čistého zisku přes 3 mld. CZK, v samotném 3Q očekáváme čistý zisk 3,18 mld. CZK, což by představovalo téměř 19% meziroční nárůst. Při poměrně stabilních provozních výnosech i nákladech je hlavní příčinou očekávaného růstu zisku významný pokles čisté tvorby opravných položek k úvěrům (LLP) – předpokládáme pokles LLP o téměř 400 mil. CZK y/y, což z velké části vysvětluje 0,5 mld. CZK čistého zisku navíc ve srovnání s 3Q2009. Dalším klíčovým údajem budou provozní náklady, které v 1H2010 byly velmi nízké, nicméně my i sám management KB očekává jejich zvýšení ve 2H2010.

Odhad výsledků Komerční banka

Provozní výnosy

Provozní výnosy očekáváme ve 3Q2010 meziročně o 2,7 % vyšší, na růstu se přitom přibližně stejnou měrou budou podílet úrokové i neúrokové výnosy. U čistého úrokového výnosu očekáváme růst +2,4% y/y na 5,39 mld. CZK.

V prostředí očekávaných stabilních marží (mírný pokles čekáme pouze u hypotečních sazeb) by se růst NII měl odrazit od mírného zvýšení objemu poskytnutých úvěrů. KB v minulém kvartále zvýšila objem úvěrů o 1 % q/q, resp. o 0,4 % y/y, nyní čekáme růst o 0,3 % y/y na 387,8 mld. CZK. U depozit po minulém poklesu o 4,5 mld. CZK q/q (způsobeném především poklesem vkladů podniků) očekáváme mírný obrat a nárůst o cca 2 mld. CZK.

Provozní náklady

Vývoj provozních nákladů v 1H2010 byl příznivý, nicméně management KB stále cíluje celoroční provozní náklady o cca 3 % nižší y/y. To by znamenalo celoroční OPEX na úrovni cca 13,1 mld. CZK vs. 6,25 mld. CZK v 1H2010 (47,7 % celoročních předpokládaných nákladů). Větší porci nárůstu ve 2H očekáváme tradičně ke konci roku, tedy ve 4Q, pro 3Q předpokládáme q/q růst OPEX na 3,29 mld. CZK z 3,22 mld. CZK ve 2Q. Očekáváme mírný růst personálních i administrativních nákladů. Poměr provozních nákladů k výnosům CIR by dle našich předpokladů měl ve 3Q dosáhnout 40,4 % vs. 41,4 % ve stejném období loňského roku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama