Strategie ČEZ se mění. Můžete na tom vydělat

| Czechwealth.cz

Společnost v posledních týdnech oznámila celkovou změnu investiční strategie. Bude se především soustředit na konsolidaci a investiční aktivity hodlá směřovat především do ČR, Slovenska a Turecka. Společnost se rozhodla utlumit aktivity v Polsku po nové analýze rentability investic. Změna také souvisí s problémy, které skupina má v Bulharsku, Rumunsku a Albánii.

Co konkrétně děláme v našem portfoliu

ČEZ

V následujícím období očekáváme stabilní hospodářské výsledky, které by neměli negativně ovlivnit cenu akcie. My jsme akcii na našich účtech i v našem produktu přikupovali za 799 Kč a i na současných úrovních ji hodnotíme stále jako zajímavou, neboť se jedná o akcii konzervativního charakteru s jasnou dividendovou politikou ve výši 6,6 % p.a. a ve střednědobém až dlouhodobém horizontu je naše cílová cena 1 000 Kč a více. Na ní hodláme realizovat odprodej z našeho portfolia.

Jak skupina ČEZ došla ke své nové strategii?

V roce 2003 vznikla spojením ČEZ, a. s., s distribučními společnostmi (Severočeská energetika, Severomoravská energetika, Středočeská energetická, Východočeská energetika a Západočeská energetika) Skupina ČEZ, která se tak stala nejvýznamnějším energetickým uskupením regionu střední a východní Evropy.

Skupina ČEZ patří do evropské desítky největších energetických koncernů a je nejsilnějším subjektem na domácím trhu s elektřinou. V České republice je Skupina ČEZ největším výrobcem elektřiny a tepla, na většině území provozovatelem distribuční soustavy a nejsilnějším subjektem na velkoobchodním i maloobchodním trhu s elektřinou. Většina výrobních kapacit je soustředěna v mateřské společnosti ČEZ, a. s.

Úspěšné akvizice distribučních firem v Bulharsku a Rumunsku, jakož i elektráren v Polsku a Bulharsku otevřely Skupině ČEZ cestu na nové trhy. V průběhu roku 2006 přibyly do Skupiny ČEZ nové dceřiné společnosti v Srbsku, Kosovu, Republice srbské v Bosně a Hercegovině a na Ukrajině. Byly zahájeny přípravy na povinný unbundling v Bulharsku, které úspěšně vyvrcholily začátkem roku 2007 jeho provedením.

Koncem roku pak Skupiny ČEZ a MOL vytvořily strategickou alianci zaměřenou na budování plynových elektráren v Maďarsku. Společný podnik ČEZ a MOL se sídlem v Holandsku byl založen v červenci 2008 pod názvem CM European Power International B. V. Počátkem července 2008 uspěla společnost ČEZ v konsorciu s místním tureckým partnerem v aukci na distribuční společnost Sedas. V Turecku vznikla v listopadu 2008 nová společnost se sídlem v Istanbulu - AKCEZ ENERJI A.Ş., ve které ČEZ, a. s., vlastní 50 % podíl. V srpnu 2008 ČEZ, a. s., uskutečnil koupi projektu výstavby dvou větrných farem v Rumunsku - Fantanele a Cogealac - s celkovým instalovaným výkonem 600 MW, což je výstavba největší přímořské větrné farmy v Evropě.

V roce 2008 byla také zaregistrována společnost CEZ RUS OOO se sídlem v Moskvě, která působí jako zázemí pro podporu aktivit Skupiny ČEZ na území Ruské federace. V říjnu 2008 byla společnost ČEZ vyhlášena vítězem tendru na majoritní 76% podíl v jediné albánské distribuční společnosti Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH sh.a.). Smlouva o prodeji byla podepsána v březnu 2009. Strategickým cílem energetické Skupiny ČEZ je stát se lídrem na trzích s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama