Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2010 - KB, Erste a VIG

| Milan Vaníček

KB, Erste, VIG. Potenciál a riziko jednotlivých akcií ze sektoru finančních služeb obchodovaných na pražské burze pro následující týdny včetně výhledu na rok 2011.

Komerční banka

Komerční banka

Výsledky byly lepší, než se očekávalo (čistý zisk 3,5 mld. Kč vs. oček. 3,1 mld. Kč). Do konce roku se budeme pohybovat v rámci sentimentu, který se aktuálně odvíjí od dluhového problému Evropy. KB může být pod vlivem díky portfoliím investorů penzijních fondů či bank, které mohou být postiženy poklesem cen dluhopisů.

Regulace ze strany Basel III by v případě KB neměla být problémem.

Příští rok bude ve znamení dluhového problému Evropy a jeho vlivu na sentiment. Ekonomika ČR by podle našeho názoru měla být pro KB spíše podporou. Nedávné rebalancování snížilo váhu v MSCI EM, tudíž zde bude následně chybět prodejní událost.

Po výsledcích jsme lehce upravili cílovou cenu na 4 256 Kč (+4 %) a nechali doporučení držet (viz náš výhled na listopad). I toto potvrzuje náš aktuálně stále neutrální názor na titul.

Erste Bank logo

Erste Bank

Opět vliv sentimentu ohledně evropského dluhu. Do konce roku neočekáváme žádné výrazné fundamentální změny.

Příští rok se bude sledovat ekonomický vývoj v regionu, kde banka působí. Otázkou stále zůstává, co se bude dít s maďarskou pobočkou, protože tamní vláda mění poměrně výrazně podnikatelské podmínky (dodatečné daně). Sledovat se bude i dění v Rumunsku, převážně kvůli ekonomice a měně.

Dluhová krize, tedy případné nepříznivé řešení ve smyslu některých tzv. "PIIGS" zemí, by neměla být až tak zásadním problémem. Expozice Erste Group na státní dluh Irska je 100 mil. EUR, Španělska 233 mil. EUR, nicméně vážnější pozice je v Itálii, a to 1,2 mld. EUR. Expozice na nestátní dluh nám není detailně známa. Roční zisk banky je aktuálně odhadován na 2010 ve výši kolem 1 mld. EUR. Výraznější expozice je pak ke státům, kde banka podniká. Zde vnímáme prozatím nižší riziko.

  • 1
  • 2
reklama
reklama