Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2010 - Telefónica, PM ČR, Pegas, CETV, Fortuna

| Milan Vaníček

Potenciál a riziko konzervativních a dividendových akcií v systému SPAD včetně Fortuny a akcií mediální společnosti CME pro následující týdny včetně výhledu na rok 2011.

Telefónica 02

Telefónica O2 C. R.

Výsledky za 3Q nepřinesly bez jednorázové položky žádné překvapení. Nadále je patrný klesající trend tržeb a úspora na straně nákladů. Pokles tržeb je způsoben nejen regulací, ale i současným ekonomickým vývojem a tlakem konkurence. Růstový potenciál Slovenska naplňuje projekce a již ve 3Q 2010 se dostal na pozitivní provozní zisk OIBDA. V roce 2011 by již mělo jít o pozitivní provozní výsledek za celý rok. Nicméně potenciál Slovenska je vzhledem k velikosti celé společnosti relativně malý (zhruba 5 % z celkových tržeb).

Jak již zmíněno, byly 3Q výsledky významně ovlivněny jednorázovou položkou přecenění dřívějšího (z roku 2003) odpisu aktiv ve fixní telefonii, který přidal 3,4 mld. Kč do čistého zisku (10 Kč/akcii). Tato účetní operace pomůže společnosti z našeho pohledu udržet výplatu dividendy na loňské úrovni 40 Kč/akcii po další dva roky, což představuje na současných úrovních slušný 10,7% hrubý dividendový výnos.

Pro příští rok se domníváme, že investoři s většími investicemi do společnosti budou vyčkávat až k blížící se dividendě ke konci srpna (rozhodný den většinou na začátku září). Pozitivním impulzem může být potvrzení domněnky ohledně dividendy, tedy návrh managementu na hrubou dividendu, což bychom mohli vědět po valné hromadě (většinou na konci dubna).

Z pohledu fundamentu neočekáváme, že by se rok 2011 měl výrazně lišit od toho letošního díky pokračujícímu vlivu regulace propojovacích poplatků. Lehce stabilizačně by mohla působit stabilizace ekonomického vývoje. Čistý konsolidovaný zisk pro rok 2011 je plánován na úrovni letošního čistého zisku bez vlivu mimořádné položky z 3Q 2010, tedy ve výši 9,5 mld. Kč.

Výhled na prosinec 2010 / rok 2011

Výraznějším vzrušením kromě výsledků může být rozhodování ČTU nad volnými frekvencemi po analogovém televizním vysílání, které by mohlo být využito pro vysokorychlostní mobilní internet. Dané frekvence by mohly představovat dodatečný investiční náklad v řádu několika mld. Kč. Vliv na Telefóniku prozatím vnímáme jako neutrální, protože bude zřejmě jedním z účastníků řízení, nicméně se pravděpodobně zvýší konkurence v daném segmentu.

Domníváme se, že současné ceny na úrovni 370/380 Kč jsou vhodné pro dlouhodobé dividendové hráče. Atraktivnost shledáváme především v dividendovém potenciálu (hrubý div. výnos 10,7 % p.a.) a ve schopnosti společnosti samotné najít dostatečný prostor pro umožnění udržení si solidního dividendového výnosu.

reklama
reklama