SPAD: Budoucnost českých akcií a ohlednutí se za výsledkovou sezónou v Praze

| Petr Hlinomaz

Udržení nebo mírné zvýšení zisků bude alfou a omegou vývoje v příštím roce. To, že si myslíme, že jsme se odrazili ode dna, neznamená, že rok 2011 bude rokem prudké expanze a vidiny nějakého výrazného navýšení zisků. Vyšší dividendy jsou reálné například u společností Philip Morris, Telefónica O2, Komerční banka a možná i u ČEZu. Osobně bych se v příštím roce vyhnul obloukem akciím společnosti ECM, jejíž budoucnost je stále nejistá.

Pražská burza

Rekapitulace výsledkové sezóny za 3. kvartál

Většina výsledků společností dopadla v souladu s očekáváním bez velkého překvapení. Čísla ve 3. kvartálu byla průměrně trochu slabší než v tom druhém, což bylo dáno sezónností. Tituly ve SPADu jsou svým záběrem a velikostí odlišné, tudíž výsledky v porovnání s minulým rokem byly ovlivněny individuálně stavem prostředí. Například ČEZ si pohoršil, naopak Komerční banka si polepšila.

Zajímavé je, že zveřejnění výsledků nemělo na burze prakticky žádný efekt. Souvisí to s tím, že byly významnější faktory, které hýbaly s kurzy akcií. Ať už faktory týkající se samotné společnosti, nebo prostředí, ve kterém se nachází.

  • CME měla díky jednorázovým položkám úžasný čistý zisk. Po odečtení zisků z prodeje aktiv na Ukrajině se však společnost dostává do ztráty, a proto se potýká s nedůvěrou trhu. Tato nedůvěra je umocněna vyřazením CME z indexu MSCI a personálními problémy.

  • U ČEZu také více než výsledky, které dokonce lehce překonaly očekávání analytiků, ovlivnily kurzy akcií otázky týkající se emisních povolenek, darovací daně a fotovoltaiky.

  • U NWR byla podle mého názoru očekávání trhu dost nadhodnocená. Bylo to hlavně tím, že ve výsledovce je zaznamenán prodej NWR Energy, kde zisk se projevil dost ve 2. kvartálu. Pokud bychom odečetli tento mimořádný zisk, tak vlastně zisk za 9 měsíců by byl průměrný.

  • Jako vítěz je často označována Telefónica O2, která si vytvořila přehodnocením nehmotných aktiv prostor k tomu, aby vyplácela více na dividendách. Myslím si, že bude držet 40 Kč nejbližší dva roky.

  • Příjemným překvapením pro mě byla Komerční banka, která snížila opravné položky na špatné úvěry, čímž se jí zvýšil zisk.

  • Naopak za největší propadák považuji developerskou společnost ECM, která má zápornou hodnotu vlastního jmění a řeší, jak se dohodnout s věřiteli na výplatě dluhopisů.

reklama
reklama