České dividendové akcie pro rok 2010

| Jaroslav Bukovský

Mezi horká burzovní témata patří již tradičně dividendy. Pro hlavní akcionáře způsob, jak utrhnout ovoce ze své investice, pro drobnější investory se spíše defenzivním temperamentem, resp. investory dlouhodobé, znamená příjemné přilepšení a adrenalinoví hráči se pak mohou svézt na vlnách "předdividendového růstu."

Pro trh představuje rozhodné datum pro přiznání dividendy lokální maximum titulu, kdy cena akcie se před rozhodným dnem postupně navýší o předpokládanou výši dividendového výnosu.

Které tituly přinesou v tomto nejvyšší dividendu? Pojďme se v rámci seriálu vyhlídek pro rok 2010 spolu s analytiky podívat právě z tohoto pohledu na první část hráčů pražského SPAD.

Z první skupiny 7 emisí hned tři nebudou zřejmě vyplácet dividendy žádné, a to konkrétně mediální CME, petrochemický Unipetrol, či developer ECM, neboť nebude jednoduše z čeho.

Z těch šťastnějších společností, jejichž hospodaření za loňský rok ukáže zřejmě černá čísla, začněme akciemi ČEZ: Nejčastější částkou zmiňovanou, pokud jde o výši dividendy, je 55 Kč (viz níže), ve hře je ovšem teoreticky stále superdividenda, odhady proto míří až k 65 korunám na akcii.

Co se týče Komerční banky, rozdíly v odhadech, co se týče absolutních částek, vzhledem k hodnotě akcie poněkud zanikají, pokud jde o dividendovou výnosnost. Očekávaná dividenda se na této akcii pohybuje od 136 do 180 Kč.

Překvapení může investorům přichystat Pegas, alespoň se tak zdá z širšího rozptylu analytických odhadů: Aktuálně by hrubý dividendový výnos např. podle Grant Capital představoval zhruba 4,2 %, naopak analytici BHS věští (aktuální) výnos na prahu 6 %. V absolutním vyjádření to znamená rozmezí od 0,7 do 1 eura.

Konečně je tu pojišťovna VIG, u které jsou vzhledem k výrazně vyšší tržní ceně a obdobné absolutní výši dividendy jako u Pegasu rozdíly v odhadech výnosnosti nižší. Dividenda by se zde měla nacházet v intervalu 0,8 - 1,25 Eur.

dividendy spad 1
  • 1
  • 2
reklama
reklama