IPO ČSOB: Sundejme si růžové brýle

| redakce

Belgická KBC nedávno prohlásila, že letos vydá primární emisi akcií (IPO) dceřiné banky ČSOB na pražské burze. Tato tisková zpráva však možná "skončí ve spamu", stejně jako naděje investorů, že se akcie budou primárně obchodovat na pražské burze. Otázkou je, zda se vůbec ČSOB na burzu dostane. Naši redaktoři měli možnost mluvit s několika investičními bankéři a portfolio manažery, kteří mají velmi blízko k samotné KBC a detailně znají možnosti velkých institucionálních investorů v České republice.

"Všichni čeští investoři jsou strašně upnutí na IPO ČSOB. První a poslední, co bude o tomto IPO rozhodovat, je ohodnocení akcií a momentální nálada na trhu." Takový názor zazněl skoro jednotně od všech našich zdrojů.

"Načasování primární emise akcií ČSOB zná jen mateřská banka. Není tajemstvím, že KBC potřebuje peníze, aby se vyplatila ze záchranného balíčku, co dostala od Evropské centrální banky," poznamenal jeden z oslovených investičních bankéřů.

KBC nechce pouštět na veřejný trh jen akcie ČSOB, ale podobné plány má také se svojí dceřinou bankou K&H Bank v Maďarsku. Proto se může pozornost investorů ještě více rozmělnit a humbuk okolo primární emise akcií ČSOB na pražské burze může ustat jako mávnutím proutku.

Preferovaný Brusel

Pro KBC je v určitém smyslu prestižní záležitostí nevynechat z úpisu burzu v Bruselu, kde má KBC sídlo.

"Může se klidně stát, že bude ČSOB zalistována, tj. primárně uvedena, na bruselské burze EURONEXT," řekl pro server investicniweb.cz jeden ze zdrojů přímo z centrály KBC v Bruselu.

To by znamenalo, že by pražská burza v nejlepším případě "vyfasovala" roli dvojky, což by nejspíš přineslo obchodování v takzvaném duálním listingu.

Otázkou je, kam se přestěhuje likvidita, jinými slovy kde se s akciemi ČSOB bude nejaktivněji obchodovat. Je možné, že přece jen bude hrát prim pražská burza, podobně jako u akcií uhelné NWR, jejíž mateřským trhem je sice Londýn, ale většina likvidity se vytváří na parketu pražské burzy. (Akcie NWR jsou obchodovány také ve velmi malých objemech na varšavské burze.)

čsob ipo

Malý trh pro velké IPO

Další velkou neznámou u úpisu akcií ČSOB je schopnost českého kapitálového trhu pojmout tak velké sousto. Emise akcií ČSOB je odhadována na 40 až 60 miliard korun.

"Kapacita českého kapitálového trhu, a to včetně institucionálních a drobných investorů, je přibližně okolo 8 až 10 miliard korun. Zbytek se proto nutně musí prodat v zahraničí," komentuje situaci ohledně plánovaného IPO jeden z významných českých portfolio manažerů.

Něco na tom bude. Stačí se podívat na statistiku majetku akciových fondů, které dává dohromady asociace AKAT. Je velmi nereálné, aby například akcie ČSOB skoupily české podílové fondy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama