ČEZ: Vybočí energetický gigant z pásma okolo 900 Kč?

| redakce

Akcie ČEZ se v několika posledních měsících obchodují v úzkém pásmu 850 až 950 Kč. Celkově je tak výkonnost akcií ČEZ v letošním roce horší než výkonnost celého trhu. Jaký je názor analytiků Atlantiku FT na tradičně nejobchodovanější akcií v kurzovém lístku pražské burzy?

ČEZ letos zatím přidal 6,8 %, ačkoliv celý trh rostl (měřeno indexem PX) 16,7 %. Horší výkonnost má celý energetický sektor. Důvodem je vývoj cen elektřiny, které klesly od počátku roku z úrovní 51 EUR/MW až k 44 EUR/MW (na pražské burze), kde byly ceny před čtrnácti dny.

Od té doby se však ceny elektřiny odrazily nahoru a v současné době se baseload kontrakt na rok 2011 obchoduje za pražské burze za 46,2 EUR/MW (na EEX už 48,4 EUR/MW). Důvodem růstu cen je růst cen komodit (uhlí, plynu) a zvýšená poptávka po elektřině. Ceny kolem 43,5 EUR/MW považuji za dlouhodobé dno, na těchto úrovních se elektřina obchodovala naposledy na přelomu února a března 2009 a na konci listopadu 2009.

Akcie ČEZ na tento nárůst již zareagovaly, ale růst nebyl nijak výrazný.

Současné ceny jsou tak již lepší než před čtrnácti dny, ale stále jsou relativně nízké: 50 % produkce ČEZ na rok 2011 je prodáno za 54 EUR/MW. Zbytek produkce bude doprodán zřejmě za nižší ceny. Ceny elektřiny na rok 2011 by neměly vzrůst v dohledné době (klidně do konce roku 2010) k úrovním 54 EUR/MW.

Relativní srovnání

Relativni srovnání ČEZ
  • 1
  • 2
reklama
reklama