České akcie: Květnová předpověď burzovního počasí

| redakce

{% box half_size for photos.photo with pk 2345 %}{% endbox %} Jak bude vypadat situace na českém akciovém trhu v krátkodobém i delším horizontu? Co nás čeká u nejoblíbenějších akcií? Odpověď nabízejí analytici a makléři z Fio, burzovní společnosti.

Jak hodnotíte aktuální situaci na burze, kterou lze charakterizovat především nízkými objemy obchodů? Můžeme se v tomto ohledu těšit na zlepšení?

Zájem o investování nadále narůstá, ale primárně se jedná o retailovou klientelu, která není schopná z celkového pohledu výrazně navýšit likviditu na našem trhu. Velcí institucionální hráči na trhu pořád částečně scházejí - a to ze dvou základních důvodů. Přes silný růst v loňském roce se za období posledních 3 let vypařilo z trhu kvůli ztrátám velké množství prostředků a tyto ztráty zatím nebyly nahrazeny. Za druhé je zde přes určité ekonomické zlepšení stále velká nejistota ohledně dalšího vývoje a za této situace se k větším transakcím nikdo příliš neuchyluje. Obávám se, že se v rámci letošního roku výrazného zvýšení objemu obchodů nedočkáme. (David Brzek, makléř)

Jaký potenciál mají podle vás následující tituly v ročním a pětiletém horizontu? (Vybráno je 8 nejoblíbenějších, resp. nejvíce obchodovaných akcií). Jakou "divokou kartu" byste k nim přidali?

ČEZ

I přes očekávaný pokles hospodářských výsledků v roce 2010 považujeme akcie společnosti ČEZ za podhodnocené. V horizontu dvanácti měsíců přepokládáme mírný růst cen akcií, a to nad hranici 1000 Kč. Zvyšující se ceny a spotřeba elektřiny ve střední Evropě společně s výplatou dividendy (očekáváme dividendu ve výši 55 Kč na akcii) budou podporou pro tento akciový titul. Naopak jako největší riziko vývoje vidíme možné negativní politické tlaky v podobě regulovaných cen elektřiny.

Co se týká dlouhodobého výhledu na akcie společnosti ČEZ, tak i zde jsme poměrně pozitivní. Rostoucí spotřeba energií a omezené produkční zdroje mluví jednoznačně ve prospěch akcií společnosti ČEZ. Pozitivně vnímáme také akviziční politiku, především pak v regionu jihovýchodní Evropy, kde vidíme značný růstový potenciál. Nejvýraznější rizika vidíme opět v politických a ekologických tlacích. (Josef Novotný, analytik)

Telefónica O2

Společnost Telefónica O2 od nás obdržela v březnu snížené 12měsíční doporučení na stupni akumulovat s novou cílovou cenou ve výši 483,- Kč z původních 505,- Kč. V pětiletém časovém horizontu bude pravděpodobně zhodnocení akcií Telefónica O2 pokulhávat za celkovým trhem měřeném indexem PX. Na druhou stranu Telefónica O2 bude disponovat pravděpodobně nejvyšším dividendovým výnosem v indexu PX. (Robin Koklar, analytik)

reklama
reklama