Krátkodobý výhled na české akcie: červen 2010 - KB, Erste a VIG

| Milan Vaníček

Potenciál a riziko jednotlivých akcií ze sektoru finančních služeb obchodovaných na pražské burze pro následující týdny.

Komerční banka

Komerční banka

Čistý zisk KB v 1Q2010 lepší než očekávání 3,2 mld. Kč vs. oček. 2,9 mld. Kč a to převážně díky nižším opravným položkám. Nicméně je pravděpodobné, že se část může projevit až v 2Q díky načasování úvěrů v prodlení – tedy opravné položky za 1Q by neměly být brány jako podklad pro celoroční projekci. Na druhou stranu příjmová stránka byla lehce pod očekáváním.

Současná rozkolísanost finančního sektoru s objevující se nejistotou a zvyšujícím se nákladům na mezibankovních operacích bude pravděpodobně patrná i v nejbližších týdnech. Současně se k tomu přidává i snaha na dodatečné zdanění bankovního sektoru na pokrytí případných budoucích ztrát, což bude sice zřejmě převedeno na klienty, ale prvotní reakce či současná reakce se přiklání k těm negativním.

Krátkodobý výhled

Ceny na úrovni 3600 Kč nám již připadají v souladu s projekcemi, nicméně případný posun zpět na úrovně 3300 Kč by byl z našeho pohledu již zajímavý. Celkově je u bank mnoho vykřičníků, které spíše z pohledu sentimentu mohou být nepříznivé. Na druhou stranu fundament a země, kde banka působí, jsou solidní. Určitá komplikace v celém bankovním sektoru by mohla nastat ve scénáři návratu recese, protože bankovnictví je cyklický sektor.

Erste Bank logo

Erste Bank

Výsledky za 1Q byly lepší než očekávání 255 mil. EUR vs. oček. 231 mil. EUR), nicméně to je již historií. V případě Erste Bank platí vše popsané u KB ohledně pohledu na sektor, tedy nervozita, zvýšená averze k riziku, vyšší mezibankovní náklady a strach z likvidity (PIIGS). V negativním scénáři může toto vše vést k dodatečnému navyšování kapitálu, což může být negativně vnímáno ve smyslu ceny na akcii, rovněž je to ten důvod proč je bankovní sektor natolik volatilní. U Erste je navíc výraznější složka sentimentu.

Krátkodobý výhled

Aktuální ceny kolem/pod 29 EUR vnímáme spíše neutrálně – za současného sentimentu nám nepřipadá nějak výrazně levná ani zajímavá. Na druhou stranu se nedomníváme, že by měla cena nějak výrazně klesnout. Jako technickou hranici vnímáme 25 EUR, kde bychom však vnímali investici do titulu jako zajímavou.

  • 1
  • 2
reklama
reklama