Petr Hlinomaz: Česká výsledková sezóna klepe na dveře

| Petr Hlinomaz

Ekonomické oživení v druhém kvartálu nevidím tak optimisticky v souvislosti s finančními problémy některých zemí. Investoři by měli být opatrnější a vyčkat, jak se bude trh v druhé polovině roku vyvíjet, a využít případných poklesů k nákupu, říká analytik Petr Hlinomaz z investiční společnosti BH Securities. Jak se bude dařit nejobchodovanějším firmám do konce roku? Které akcie nakoupit, a které naopak prodat? Napoví exkluzivní analýza nejzajímavějších titulů.

Největšími propadáky budou developeři. Orco, jak všichni víme, bojovalo s režimem ochrany před věřiteli. U ECM klesla hodnota aktiv, společnost se silně zadlužila a došlo k porušení podmínek u sérií dluhopisů.

Finanční sektor si vede poněkud lépe než zmínění developeři, nicméně vývoj je kolísavý, jedná se o velmi volatilní sektor.

Nejlépe je na tom v tuto chvíli energetický sektor, kde u Unipetrolu narůstají zisky a NWR se v poslední době může pochlubit dobrou kondicí a popularitou, čemuž nasvědčuje i zvýšení cílové ceny. Tento sektor mi přijde rámci SPADu pro tuto chvíli nejzajímavější.

ČEZ

ČEZ vykázal v prvním kvartálu až nečekaně dobré výsledky a vysoké tržby, čímž pozitivně překvapil trh. Celkový výhled pro tento rok je na úrovni roku 2008, zejména kvůli poklesu cen elektřiny. Zisk předpokládám o 10 % nižší než minulý rok. Do nákladů společnosti se mimo jiné promítnou odkupy elektřiny v rámci rozmachu fotovoltaiky, jelikož dotace od státu s ní spojené ČEZ obdrží se zpožděním v roce 2012. Finančně náročné bude také rozšíření stavby Temelína.

Aktuální vývoj kurzu akcií ČEZ sledujte zde

CME

V prvních dvou kvartálech jsme byli pozitivní na vývoj reklamního trhu v České republice. CME vstoupila do nového roku růstem, avšak tento start byl ovlivněn negativními pocity z USA. Tam totiž internetoví giganti v prvním kvartálu vykazovali rostoucí tržby a zisky, což pochopitelně nemělo na trh s televizní reklamou příznivý vliv. Jako férový kurs vidím pro tuto chvíli 30 USD. Z hlediska vývoje reklamního trhu jsem optimista a myslím si, že by do konce roku mohla CME dosáhnout hranice 4O USD.

Aktuální vývoj kurzu akcií CME sledujte zde

Erste Bank

Souhlasím s hodnocením prvního kvartálu samotnou společností, že do nového roku vstoupila pravou nohou a zaznamenala 6-7% meziroční růst. Ocenění akcií této společnosti by mohlo být proto vyšší, jenže je zde mnoho nevyjasněných otázek, které představují riziko pro kurz akcií. Jednak to je riziko výkonnosti regionu Střední a Východní Evropy, kde je banka aktivní. Dále je zde stále aktuální hrozba regulací ve finančním sektoru, které by přinesly požadavek na větší kapitálové navýšení bank.

Ze zátěžových testů vyšla Erste Bank se ctí. Krátkodobou cílovou cenu doporučujeme kolem 28 EUR na akcii. V horizontu delším než jeden rok si myslím, že banka bude mít mnohem vyšší hodnotu, konkrétně kolem 40 EUR.

Aktuální vývoj kurzu akcií Erste Bank sledujte zde

reklama
reklama