Výsledková sezóna na BCPP: Vítězové a poražení podle investičních profesionálů

| redakce

Hospodářské výsledky firem, jejichž akcie jsou obchodovány na českém prestižním trhu SPAD, mají za první pololetí roku 2010 společného jmenovatele. Tím je podle analytiků oživení světové ekonomiky. Oproti loňsku většině firem narostly tržby, což znamená lepší prodeje. NWR, CME či Unipetrol se dokonce dostaly ze ztráty.

Ne všichni ovšem vidí výsledky hospodaření spadových firem příznivě. Z rozboru dat jednotlivých firem totiž podle Ondřeje Moravanského z Cyrrusu vyplývá, že za dobrými čísly hospodaření stojí v mnoha případech spíše velké úspory a snižování nákladů, než lepší prodeje.

Z nejlikvidnějších cenných papírů pražské burzy si analytici berou nejvíce na paškál výkonnost společností ČEZ a Telefónica O2. "Ukazuje se, že orientace spíše na domácí byznys nemusí být pro ČEZ tou správnou cestou. Výsledky naznačují, že by firma měla pokračovat v expanzi i v zahraničí," myslí si analytik Capital Partners Josef Stoulil.

Jakou firmu považujete za vítěze a poraženého české výsledkové sezóny za první pololetí 2010?

Jiří Lengál

Jiří Lengál, portfoliomanažer fondu Sporotrend, ISČS

Za vítěze české výsledkové sezóny lze označit Komerční banku, která se jako jedna z mála středo- a východoevropských bank mohla pochlubit tím, že ve vývoji kvality svého úvěrového portfolia dosáhla kýženého obratu.

Za poraženého bych označil mediální CME.

Milan Vaníček

Milan Vaníček, hlavní analytik, Atlantik FT

Vítězem výsledkové sezóny se stal podle mě Unipetrol.

Naopak jednoznačným poraženým je developerská firma ECM, u které s rozšířením ztráty a záporným vlastním jměním vyvstávají otázky o dalším potenciálu samotné existence společnosti. Rovněž situace na realitním trhu je stále neuspokojivá, což je samozřejmě propojeno s výrazným dluhovým zatížením, které je pro realitní společnosti téměř nutností.

Petr Hlinomaz

Petr Hlinomaz, analytik, BH Securities

Pro mne je asi vítězem Komerční banka s nadmíru rychlým poklesem tvorby opravných položek na špatné úvěry, což jí nekazí dosažené zisky díky růstu výnosů ve všech hlavních oblastech.

Poraženým je ECM se záporným vlastním kapitálem, což hovoří samo za sebe. Záporné vlastní jmění nemělo doposud ani Orco.

  • 1
  • 2
reklama
reklama