Krátkodobý výhled na české akcie: září 2010 - ČEZ, NWR a Unipetrol

| Milan Vaníček

Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD pro následující týdny.

ČEZ

ČEZ

Výsledky za 2Q podle očekávání nepřinesly většího překvapení. Čistý zisk za 2Q2010 dosáhl 11,2 mld. Kč a projekce byly nastaveny na 11,2 mld. Kč. Lehce za očekáváním byl však provozní zisk EBITDA, který s 19,9 mld. Kč mírně zaostal za očekáváním 20,4 mld. Kč. Výhled pro rok 2010 zůstal nezměněn (EBITDA 88,7 mld. Kč a čistý zisk 46,7 mld. Kč) a jeho potenciální podstřelení je závislé na dopadu vlivu slunečních elektráren, kdy větší množství připojené kapacity by mohlo mít negativní vliv zhruba 1-2 mld. Kč do výsledků, nicméně tato částka by se v konečném důsledku do společnosti vrátila zhruba během roku 2012, kdy by regulátor nastavil dostatečnou cenu pro retail za obnovitelné zdroje (daný náklad je plně přenesen na zákazníka). Nicméně nedílnou přenesenou negativní reakcí na titul ve smyslu vlivu solární energie je zvýšení cen elektřiny, což může mít nepříznivý dopad do současného křehkého ekonomického oživování.

Nadále je stěžejní pro energetický sektor v Evropě situace v Německu, kde se aktuálně jedná o energetické koncepci. Původní verze (z před osmi let) hovoří o vypnutí jaderných elektráren do roku 2020 (zhruba 20% produkce) a staví na větším využití obnovitelných zdrojů. Poslední zprávy z Německa komentují, že existuje verze, kde dojde k prodloužení využívání jaderných elektráren za předpokladu uvalení dodatečné daně na jedernou energii. To se samozřejmě nelíbí energetickým společnostem a hrozí vypnutím jaderných zdrojů již příští rok, kdy by měla být dań uvalena. Argumentují neefektivností zdrojů při započítání uvažované daně. Domníváme se, že musí dojít k určitému kompromisu a to jak v prodloužení životnosti jaderných zdrojů, tak ve vztahu k uvažované dani. Argument o neefektivnosti zdrojů považujeme spíše za lobbing výrobců energie a zrychlené vypnutí 20% produkce elektřiny v Německu si rovněž nedokážeme představit ve smyslu tlaku na ekonomiku odhléneme-li od technických aspektů pak rovněž na případný tlak na cenu energie.

Daná zpráva se může zdát z pohledu ceny energie jako příznivá pro ČEZ, ale vezmeme-li v potaz konečný důsledek a potenciální oslabení německé ekonomiky pak je tato zpráva v krajních řešení nepříznivá s negativním ekonomickým dopadem do hospodářského vývoje nejen Německa ale i okoloních států. I zde připomínáme, že očekáváme smířlivé a kompromisní řešení vzhledem k závažnosti situace.

Krátkodobý výhled

Nadále vnímáme, že dlouhodobě ceny akcií ČEZu pod úrovní 850 Kč představují zajímavou investiční příležitost. Z krátkodobého pohledu vzhledem k sentimentu předpokládáme, že mohou ještě jemně oslabovat díky outperformance sektoru. Jen pro informaci index Bloomberg electricity je od začátku roku -13 % a CEZ -4,2 %. Relativní ohodnocení je na úrovni mediánu srovnatelných společností – tedy dle fundamentu se posouvá se sentimentem v sektoru.

  • 1
  • 2
reklama
reklama