Analytici nepokrývají české akcie. Kam to povede?

| František Mašek

Statistiky ukazují, že akciím se obvykle daří daleko lépe od listopadu do konce dubna, než dalších šest měsíců. Září má navíc historicky nálepku velmi špatného měsíce. Podobné scénáře nemusí vždy platit, ve vzduchu jsou však dál cítit obavy, podpořené navíc strachem ze znamení Hindenburg.

bcpp

Konstatování agentury Bloomberg, že se nyní může díky některým lepším makroekonomickým ukazatelům snížit tlak na americkou centrální banku Fed, aby zavedla další opatření, stimulující růst ekonomiky USA, stěží investory zcela uklidní. Dobrou zprávou je, že index volatility VIX klesl nejníže za poslední čtyři měsíce.

Těžko na bojišti

Co však bude dál? Řada analytiků je skeptická, ti upřímní často odpovědí na zmíněnou otázku jednoslovným nevím. Možná i proto, že se "stalo módou sezóny do analytiků rázně tepat". Po finanční krizi, kterou předvídal málokdo z nich, jen těžko získávají zpět kladné body. Jenže investorů, kteří si dokáží na základně dostupných dat udělat pregnantní názor na jednotlivé tituly, není až zas tolik. Mnozí z tohoto důvodu bez ohledu na přezíravý názor na analytiky, analýzy vyžadují.

K pravidelně zveřejňovaným analýzám patří ty měsíční od České spořitelny a Atlantiku Finanční trhy. Spořitelna uvádí očekávaný vývoj indexu PX, který by měl v ročním horizontu posílit o dvanáct procent. Její analytici aktuálně nejvíc věří společnosti CME, která by si mohla během 12 měsíců polepšit o více než polovinu. Akcie ČEZ mohou podle ČS za rok posílit o 20 procent, NWR a Pegas o téměř 17,5 procenta. Na druhém břehu jsou podle analytiků spořitelny akcie Unipetrolu, jimž předvídají pokles o 38 procent.

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2010 - Telefónica, PM ČR, Pegas, CETV

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2010 - ECM, ORCO, AAA, KITD

Atlantik FT akciím CME naopak nevěří, jeho dlouhodobé doporučení zní prodat. Za hlavního favorita považují jeho analytici akcie NWR, Erste Bank a VIG, které by si měl v současnosti dlouhodobě uvažující investor jako jediné koupit. Krátkodobé doporučení pro veškeré české akcie, obchodované v burzovním segmentu SPAD, je ovšem neutrální.

Dožije se RM-Systém analýz?

Nevesely truchlivy jsou ovšem (nejen) české akciové kraje. K tomu je třeba přičíst další problém: likvidita řady českých titulů je omezená. Stejně jako počet analýz. V praxi bohužel nezahrnují ani všechny tituly, obchodované v burzovním segmentu SPAD.

  • 1
  • 2
reklama
reklama