Krátkodobý výhled na české akcie: leden 2011 - KB, Erste a VIG

| Milan Vaníček

KB, Erste, VIG. Potenciál a riziko jednotlivých akcií ze sektoru finančních služeb obchodovaných na pražské burze pro následující týdny.

Komerční banka

Komerční banka

Prosinec byl pro KB velmi úspěšný, což se opíralo rovněž o velké zobchodované množství akcií, které v prosinci překonalo i tradičního objemového lídra ČEZ. Patrný zájem ze zahraničí vyhnal titul na nová historická maxima (nad 4 500 Kč). Z tohoto faktu vnímáme, že ČR je mezi investory vnímána jako dostatečně konzervativní země se zajímavým potenciálem a nízkým rizikem.

Ani výraznější nepříznivý sentiment vůči finančním institucím, který se částečně objevoval, se na KB neprojevil. Druhým vysvětlením je, že si některý z investorů rozšiřoval svoje postavení ve společnosti. Objemy i cena by takovému kroku odpovídaly. V lednu neočekáváme, že dojde k významným oznámením.

Náš náhled se nemění a domníváme se, že titul je aktuálně na úrovni svých možností. Jsme tudíž neutrální a doporučujeme držet. Rizikem byly aukce státních dluhopisů zemí eurozóny, které jsou již dlouhodobě označovány za problémové (Portugalsko, Španělsko či Itálie). Rozjitření dluhové krize by mohlo vést k nepříznivému sentimentu vůči finančním institucím.

Erste Group logo

Erste Group

Nadále se domníváme, že se jedná o fundamentálně stabilní banku, která operuje v regionu, který poskytuje silný a solidní růstový potenciál. Díky postupnému poklesu rizikových nákladů se stále více začíná ve výsledcích hospodaření projevovat silná provozní výkonnost banky.

Rizikem nadále zůstává situace v Rumunsku a Maďarsku, kde zřejmě i v příštím roce dojde k zhoršení kvality úvěrů, k prvnímu znatelnějšímu zlepšení dojde nejdříve v roce 2012. Nicméně příznivý vývoj na ostatních trzích by měl případný negativní dopad více než kompenzovat. Dalším rizikem je případné zavádění bankovní daně v dalších státech. Prozatím je daň schválena v Maďarsku a v Rakousku. Polská bankovní daň nemá na společnost vliv, protože nemá v zemi zastoupení, nicméně to jen poukazuje na negativní potenciál zavedení obdobných daní i v jiných zemích.

  • 1
  • 2
reklama
reklama