Martin Novák (ČEZ): Je potřeba se připravit na delší období nízkých cen elektřiny

| Jan Korselt

ČEZ letos plánuje vydávat euroobligace zhruba v podobném objemu jako loni, kdy emise očištěné o refinancování nesplacených dluhopisů dosáhly 1,25 miliardy eur. Finanční ředitel Martin Novák uvedl v rozhovoru pro Reuters, že firma plánuje zvednout zadlužení ještě téměř o ekvivalent jednoho ročního zisku EBITDA (zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací). V nejbližších letech by tak chtěl dosáhnout poměru zadlužení na úrovni blížící se 2,5násobku EBITDA, který pokládá za optimální z pohledu využití zdrojů i udržení ratingu.

Martin Novák

"K tomuto optimu se budeme posouvat v příštích několika letech tak, jak bude nabíhat náš investiční program," řekl Novák. "Máme tam velký prostor právě díky tomu, jak jsme málo zadlužení."

Navýšením dluhu chce ČEZ získat část prostředků na investice v objemu 300 miliard korun během následujících pěti let, zbytek by si měl opatřit tvorbou vlastní hotovosti.

ČEZ patří k nejméně zadluženým elektrárenským firmám v Evropě, v posledních letech se však potýká s výrazným poklesem velkoobchodních cen elektřiny, které snižují jeho zisky a tvorbu cash flow.

Státem ovládaná firma proto v loňském roce seškrtala ambiciózní akviziční plány v zahraničí a sdělila, že se zaměří na upevnění pozic na domácím trhu a již rozpracované investice.

Pro loňský rok si ČEZ naplánoval zisk EBITDA ve výši 88,7 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 2,6 procenta.

"V tomto roce budeme určitě nějaké dluhopisy vydávat zase, klasicky v našem případě pravděpodobně eurobondy, což je pro nás i přirozený hedging našich tržeb v eurech," řekl Novák. "Objem emisí předpokládáme jako loni, načasování bude záležet na (podmínkách na) trhu."

Objem emisí by mohl být podle Nováka nakonec i vyšší, pokud uspěje plánovaná nabídka stávajících dluhopisů splatných v letech 2012 a 2013.

Velikost ani načasování jednotlivých emisí Novák nesdělil, řekl však, že se ČEZ standardně pohybuje v rozsahu 500 až 750 milionů eur.

"Samozřejmě pokud to bude spojeno s refinancováním dluhu (splatného v letech) 2012 a 2013, tak by toho bylo víc, protože by šlo jen o předčasné splacení starých dluhopisů. Pravděpodobně se o refinancování pokusíme."

ČEZ, jehož závazky hodnotí agentura Standard & Poor's známkou "A-", vydal loni euroobligace celkem za 1,5 miliardy eur, z čehož 246 milionů eur použil na zpětný odkup obligací splatných v roce 2011.

Akcie ČEZ končily páteční obchodování na 834 korunách, když se odpoutaly od listopadového 19měsíčního minima na úrovni 736 korun. Titul za poslední rok oslabil o 9 procent, a zůstal tak za výkonností pražské burzy, jejíž index PX ve stejném období stoupl o 3,5 procenta.

  • 1
  • 2
reklama
reklama