Burza Praha: Akcie ČEZ a Telefóniky patří do portfolia!

| Josef Lukáč

ČEZ je podhodnocený a Telefónica nabízí velice atraktivní dividendu. Důvody pro jejich zařazení do portfolia jsou však pestřejší. Některé si pojďme přiblížit.

Jak v Praze úspěšně obchodovat?

Z dlouholetých zkušeností víme, co je pro dlouhodobé úspěšné obchodování a investování nejdůležitější. Není to ani přesné načasování obchodů, ani výběr konkrétního titulu. Nejdůležitější pro dlouhodobý pozitivní výsledek jsou správná alokace a diverzifikace kapitálu. Výběr konkrétního titulu a snaha o přesné načasování ovlivňuje dlouhodobou výkonnost obchodního portfolia z méně než 10 % (dle výzkumů mezi portfoliomanažery).

Víme také, který z obchodních přístupů (trendfollow, random walk, mean reversion) je pro obchodování českých akcií dlouhodobě funkční a ziskový. Obchodujeme a propagujeme v Čechách obchodníkům málo známou metodu Mean Reversion. Zjednodušeně: čekáme na výraznější odchýlení sledovaného instrumentu (akcie, komodity, index, měnový pár,…) od férové hodnoty (fair value F.V.), a následně obchodujeme návraty k této "zdravé" úrovni, ke kterým v drtivé většině případů postupem času dojde.

Akcie: Proč obchodovat na pražské burze?

Přesné vstupy do obchodů potvrzujeme základními a funkčními prvky technické analýzy, zohledňujeme ekonomické a tržní cykly i aktuální tržní sentiment. Náš obchodní přístup je tedy kombinací metody Mean Reversion, základních fundamentů, technické a sentiment analýzy. To vše musí být bezpodmínečně doprovázeno použitím korektních pravidel alokace, diverzifikace i money managementu.

Základem úspěšného dlouhodobého portfoliového obchodování je správná alokace obchodního kapitálu (rozdělení kapitálu do jednotlivých tříd – akcie, komodity, dluhopisy, hotovost atd.). *Při obchodování na českém trhu využíváme jednoduchou alokaci: akcie x hotovost. Namísto dluhopisové složky portfolia nakupujeme akcie s dlouhodobě vysokým dividendovým výnosem (Telefónica, vzácněji Philip Morris). Tyto akcie, nakoupené za dobré ceny, jsou schopny dluhopisy v portfoliu v podstatě nahradit.

Alokaci (poměr akcie vs. hotovost) upravujeme dle stavu důležitých globálních trhů (USA, Evropa, Asie). Dle vlastních analýz a kritérií určujeme, zda jsou tyto trhy podhodnocené, férově oceněné či nadhodnocené, a jak moc.

  • hlavní střednědobé pozice (nejen v českých akciích ) akumulujeme v době, kdy jsou trhy podhodnocené, alokace je pak samozřejmě výrazně vychýlena na stranu akcií.

  • při férově oceněném trhu přidělujeme akciové složce max. 70 % obchodního kapitálu, zbytek zůstává v hotovosti a atraktivních dividendových titulech (pokud byla příležitost je výhodně nakoupit).

  • nadhodnocené trhy využíváme především k prodeji střednědobých pozic a alokaci upravujeme na stav cca 30 x 70 (ve prospěch hotovosti a dividendových titulů). Prováděny jsou pouze krátkodobější Swing obchody na korektních signálech.

reklama
reklama