Burza Praha: Letos čekám mnohem lepší výkonnost akcií ČEZ!

| Dalibor Dostál

Střednědobé odhady vývoje pražské burzy jsou nadále zatíženy vyšší mírou nejistoty. Existuje mnoho rizik, která mohou výrazným způsobem ovlivnit dění na kapitálových trzích. Z pohledu trhů bude nejdůležitější, jak rychle bude pokračovat ekonomické oživení a jak se bude vyvíjet situace kolem předlužených států v Evropě.

Pražská burza

V základním scénáři předpokládám, že tempo růstu HDP v ČR v roce 2011 zpomalí, nadále by se však měla ekonomická situace zlepšovat. Silnější ekonomika by měla podpořit akcie na pražské burze a očekávám, že index PX by mohl opět dosáhnout zhodnocení kolem 10 %.

Lze očekávat, že trh bude opět více volatilní. Globální sentiment se bude na celkovém vývoji domácího trhu podílet značnou měrou. Domácí trh bude zajímavý svým nadprůměrným dividendovým výnosem.

ČEZ si napraví reputaci

Podstatně lepší výkonnost než v roce 2010 očekávám letos u ČEZu. Z fundamentálního pohledu patří společnost nadále mezi nejzajímavější energetické tituly v Evropě. Některá očekávání trhu pro vývoj cen elektrické energie a budoucí spotřeby se mi zdají až příliš pesimistická a předpokládám jejich postupné zlepšování.

Největší neznámou zůstává to, jak se vláda postaví k systému přidělování povolenek po roce 2013. Ve své analýze považujeme za nejpravděpodobnější tu variantu, že zdarma přidělované povolenky budou rovněž zatíženy darovací daní, stejně jako o tom bylo rozhodnuto pro roky 2011 a 2012. Dodatečné náklady v průběhu sedmi let se vyšplhají na necelých 11 miliard Kč, což není z pohledu hospodaření ČEZu tak dramatické číslo. Úplně nemožná není ani varianta, že systém zůstane v původní podobě a ČEZu dodatečné náklady nevzniknou.

Aktuální vývoj akcií ČEZ sledujte zde

Z pohledu investorů bude titul nadále zajímavý i vyplácenou dividendou. Očekávám, že i přes pokles zisku za rok 2010 dojde k vyplacení podobné dividendy jako loni, pokud dojde k navýšení výplatního poměru na horní hranici pásma daného dividendovou politikou. Vyšší výplatní poměr by se měl udržet i v následujících letech.

Erste Group stále zajímavá

Akcie Erste zůstávají sice více rizikovou, ale zajímavou investiční příležitostí. Erste má silné postavení v regionu střední a východní Evropy, kde by mělo ve většině případů pokračovat ekonomické oživení. Core business banky se bude nadále zlepšovat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama