Burza Praha: Vítězové a poražení roku 2010

| Vladimír Hobza

Pražská burza má za sebou další rok. Obecně lze říct, že investoři do akcií zažili velmi dobré období, i když české akcie mírně zaostávaly jak například za Německým DAX, tak za indexem MSCI Emerging Markets. Nad Evropou se stáhly mraky dluhové krize, což přineslo v průběhu léta několikaměsíční korekci. Na čem bylo možné v Praze vydělat, a které akcie jsou naopak propadákem roku?

Pražská burza

Vezměme to od konce. Nejhorším titulem byly jednoznačně akcie ECM, které ztratily 70 % své hodnoty. Špatné vyhlídky společnosti a nejistota ohledně financování vedly během roku k poklesu cen akcií ECM na současné úrovně.

Mezi slabé tituly patřily i CETV (CME) a překvapivě i ČEZ. Ten totiž nedokázal investory udržet v kladném pásmu ani po započtení dividendy. Kromě špatného výhledu energetického sektoru se na ČEZu podepsala i nejistota ohledně možného zdanění zisků solárních elektráren a diskuze o formě přidělení emisních povolenek.

Těsně "nad hladinu" se dostaly akcie Telefóniky O2, jež podržela tradičně slušná dividenda. Kurz akcií povzbudila i účetní operace, která může do budoucna umožnit vyšší výplatu dividend, než se čekalo. Přesto byl samotný akciový kurz meziročně 9 % v záporu. Potichu a pomalu posílil i Pegas Nonwovens.

Historická maxima atakovala Komerční banka, přesto ji předstihla rakouská Erste Group, které analytici předvídají další růst díky ekonomickému oživení ve střední a východní Evropě.

Výrobce tabáku Philip Morris ČR nezůstal pozadu – meziročně jeho akcie vzrostly o 16,4 %, navíc vyplatil dividendu z loňského zisku 780 Kč na akcii. Třetí místo obsadil Unipetrol, na druhém místě se umístily akcie autobazaru AAA Auto.

  • 1
  • 2
reklama
reklama