Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

| Milan Vaníček

ČEZ, Unipetrol a NWR. Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD na pražské burze do konce roku.

ČEZ

ČEZ

Přes výměnu managementu, který dle našeho názoru nemá významnější vliv na cenu akcie, investoři přesunuli svůj zájem opětovně na fundament v podobě vývoje ceny elektrické energie. Na rok 2012 má ČEZ prodáno 96 % a pro 2013 41 % objemu produkce. Realizované ceny budou podle našeho odhadu 53,4 EUR/MWh pro rok 2012 a 56 EUR pro rok 2013 (ve 2011 to bylo 52 EUR).

V případě ČEZu se trh rovněž zajímá o odprodej tureckých aktiv. ČEZ vyhodnocuje nabídky (není s nimi spokojen) a bude se zájemci jednat. Vedení společnosti několikrát zdůraznilo, že prodat nemusí.

Výsledky za 3Q11 (9. listopadu) zklamaly na čistém zisku, tržby a provozní úroveň byly podle odhadů. Výsledky ovlivnily nižší realizované ceny elektřiny, vyšší provozní náklady, darovací daň na emisní povolenky a negativní přecenění akciových opcí na maďarskou společnost MOL, negativní příspěvek FX (finanční deriváty) a přecenění účetní hodnoty německých dolů Mibrag. ČEZ si vyčistil bilanci již ve 3Q11 (standardně ve 4Q11) a v posledním kvartálu se neočekávají žádné jednorázové položky.

Vedení společnosti potvrdilo své celoroční cíle na čistý zisk 40,6 mld. Kč a EBITDA 84,8 mld. Kč. Tuto projekci podmiňuje ČEZ standardním provozem svých elektráren. Na úrovni EBITDA by neměl být problém (čekáme mírné překonání o +0,8 %), zatímco cíl čistého zisku je ambiciózní. Náš odhad je o 4 % nižší. Čistý zisk podstatně ovlivňuje přehodnocení akciových opcí MOL (7,3 %) – od začátku 4Q11 je MOL +24 %, to by pozitivně ovlivnilo čistý zisk.

Náš náhled na společnost je dlouhodobě pozitivní a současné ceny na úrovni 750 Kč vnímáme z dlouhodobého hlediska jako zajímavé. Titul slibuje vysoký dividendový výnos, za rok 2011 by to na základě stávající dividendové politiky mělo být 5,8 %. Poslední týdny rovněž ukázaly, že titul je relativně odolný vůči tržním turbulencím, a to i při překonávání tržní referenční (srovnávací) základny.

Aktuální cenu akcií ČEZu sledujte zde

reklama
reklama