Krátkodobý výhled na české akcie: únor 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

| Milan Vaníček

ČEZ, Unipetrol a NWR. Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD na pražské burze pro únorové obchodování a výhled pro březen 2011.

ČEZ

ČEZ

Leden byl pro ČEZ růstovým měsícem, kdy se vymanil z tlaku vrcholícího na konci roku 2010. Hranice v průběhu ledna, tedy 870 Kč, znamenaly +9,8 % od počátku roku. Za solidním zájmem stojí oživení v segmentu energií jako takovém poté, co se ceny elektřiny dostaly zpět nad 52 EUR hranici. Rovněž zprávy ohledně útlumu příspěvků do polských penzijních fondů pravděpodobně napomohly přesunu prostředků zpět do ČEZu. Zde musíme upozornit, že situace kolem příspěvků do polských penzijních fondů není tak nepříznivá, jak se na první pohled jevilo, díky možnosti fondů snížené příspěvky investovat do akcií ze 100 %, tedy bez omezení. To může způsobit, že se příliv prostředků na polskou burzu ze strany těchto fondů nemusí snížit.

Pro únor jsme na titul poměrně neutrální. Znovu se více projeví závislost na vývoji ceny elektrické energie. Výsledky za rok 2010 (4Q10) by neměly přinést významnější překvapení. Očekáváme dosažení výhledu společnosti. Jen připomínáme, že výhled na celý rok je provozní zisk EBITDA na hodnotě 88,7 mld. Kč, čistý zisk 46,7 mld. Kč.

K cenám elektřiny na 2012 společnost dala letmé vyjádření, že využila zvýšené ceny na začátku roku kolem 52-54 EUR k prodeji budoucích dodávek. Jen připomínáme, že v předešlé prezentaci měl ČEZ na rok 2012 prodáno 38 % kapacity za 51 EUR. Tuto zprávu vnímáme jako lehce pozitivní s tím, že ČEZ je schopen si zajistit zajímavou cenu na rok 2012. Samozřejmě se může jevit protikladně názor, že tím může společnost dávat najevo, že nevěří v budoucí růst cen.

Tento názor však nesdílíme, protože si uvědomujeme, že společnost by chtěla zajistit téměř celou produkci pravděpodobně rok dopředu vzhledem k plánování a utlumení potenciálních rizikových faktorů.

Nadále vnímáme ČEZ jako dostatečně zajímavou defenzivní akcii, která bude podpořena i solidním 5,7% hrubým dividendovým výnosem. Ceny nad úrovní 840 Kč stále vnímáme zajímavě z dlouhodobého hlediska. Z krátkodobého hlediska nevylučujeme stagnaci či krátkodobé vybírání zisků po téměř 10% růstu v průběhu ledna.

reklama
reklama